Srbija sve više stari (3): Svaki drugi penzioner bolestan
Prema studiji Svetske banke o starenju stanovništva u istočnoj Evropi i bivšem Sovjetskom Savezu (2007), Srbija je svrstana među ostarele zemlje koje su kasno ušle u reforme i koje će se suočiti s najvećim izazovima, imajući u vidu nerazvijene institucije i izraženo starenje.
Recimo, samo u Moravičkom okrugu, koji obuhvata Čačak, Ivanjicu, Lučane i Gornji Milanovac, i u kome živi oko 200.000 stanovnika, svaki peti stanovnik ima 65 i više godina, a ima samo nekoliko privatnih domova manjeg kapaciteta. U Novom Sadu ima 13 legalnih privatnih domova za stare ljude i tri državna. U tim domovima smešteno je ukupno oko 1.000 ljudi.
U Srbiji danas 278.121 starija osoba živi potpuno sama. Od onih koji žive potpuno sami, prema svim dostupnim istraživanjima, makar svakom četvrtom je potrebna neka vrsta podrške i pomoći za samostalno funkcionisanje.
Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je nedavno da je svaka druga osoba starija od 65 godina bila tokom prošle godine na bolničkom lečenju zbog bolesti srca i krvnih sudova, a zbog malignih bolesti ili s dijagnozom bolesti koštano-mišićnog sistema i vezivnog tkiva na bolničkom lečenju našla se svaka treća osoba starija od 65 godina.
Samo tokom prošle godine u bolnici je završilo 1.401 stara osoba s dijagnozom demencije.
Podaci iz prošle godine kažu da su kapacitet u objektima za smeštaj starih u Srbiji za 13.000 osoba, a konstantno je povećan broj zahteva za izdavanje licence privatnicima koji bi želeli da se bave tom delatnošću. I državnom sektoru ima 9.000 mesta za stare, a u privatnom oko 4.000 mesta. Potražnja za domskim smeštajem povećana je u većim gradskim centrima, Beogradu, Kragujevcu, Novom Sadu, gde stalno stalno nedostaje mesta, dok u unutrašnjosti ima domova koji su poluprazni.
Standardi razni
Udruženje Amiti i Autonomni ženski centar upozoravaju da su uslovi nege i smeštaja u srpskim domovima za starije osobe vrlo neujednačeni, da standardi nisu dovoljno razvijeni, kao ni mehanizmi zaštite ljudskih prava čijem kršenju su starije osobe stalno izložene. Takođe, u Srbiji ne postoji uvid u rad ilegalnih domova za stare.