Kakav će svet biti do 2050 (4): Proleteri na baterije
U Japanu od septembra prošle godine možete kupiti veštačkog prijatelja. Tamo su počele probne prodaje humanoidnih robota. Robot zvani Peper poznaje 4.500 reči, u stanju je da održava konverzaciju, pa čak i da reaguje na ljudsko raspoloženje. On može da ispunjava jednostavne naredbe, pomaže u kući, a može biti i dobar prijatelj usamljenom čoveku. Zasad košta oko 2.000 dolara.
Prošle godine je u istočnoj Kini otvoren restoran koji koristi nekoliko robota koji pripremaju hrane, primaju goste i poslužuju. Za punjenje baterija potrebna im je samo struja, a nakon dvosatnog punjenja spremni su da rade pet sati. Jeftina i isplativa radna snaga!
Južnokorejska kompanija LG izbacila je na tržište samoisceljujući mobilni telefon G fleks sa zakrivljenim ekranom, koji može i sam da popravlja kad se izgrebe, udari ili ošteti. Ta karakteristika ekran telefona čini gotovo neuništivim poput Terminatora.
Telefon se prodavao po ceni od 735 evra.
Kakav će svet biti do 2050:
Kineski hirurzi implantirali su avgusta prošle godine prvi veštački pršljen izrađen tehnikom 3D printanja dečaku koji ima turmor na kičmi. Lekari su se odlučili za njegovu hitnu zamenu. pršljen zahvaćen rakom zamenjen je odštampanim, koji je identičan originalu, pa nije bilo potrebno dodatno ga učvršćivati vijcima.
Pršljen ima i obilje rupica koje iznutra omogućuju prirodan rast kosti.
Holandski naučnici posadili su 14 vrsta različitog bilja u zemlju s karakteristikama Marsovog i Mesečevog tla i otkrili da se na obe vrste zemlje mogu uzgajati paradajz, šargarepu, pšenicu i još neke vrste. Istraživanje je pokazalo da je uzgoj bilja na zemlji Meseca i Marsa moguć, ali su ostala otvorena pitanja o uticaju gravitacije, svetla i drugih uslova.
Američki arhitekta Andrej Rudenko je prošle godine u dvorištu svoje kuće isprintao prvi dvorac na svetu. Rudenko je koristio 3D štampač koji je sam napravio, a materijal za štampanje bila je mešavina betona i peska dokazujući da je nova era arhitekture neizbežna. Procenjuje se da će uskoro za gradnju cele kuće biti potrebne samo dve osobe.
Londonski Arsenal predstavio je nove dresove za sezonu 2014/15. spektakularnom 20 metara visokom projekcijom iznad Temze. Govorio je hologram menadžera Arsena Vengera.
Inače, neki stučnjaci upozoravaju da će do 2020. godine 85 odsto naših dnevnih zadataka imati elemente igre.
Odzvonilo i psima
Naučnici su prošle godine napravili kompjuterski model koji oponaša način na koji psi čuvaju stada ovaca. Taj program mogao bi u budućnosti da zameni pse čuvare, a jedan bi mogao da čuva stado od 100 ovaca. Ovčarskim psima tako preti da postanu tehnološki višak.