Rat protiv terora (1): Veliki brat pred vratima Evrope
Nedavni masakr u Parizu kada su džihadisti "domaće proizvodnje" ubili sedamnaest osoba, od toga deset karikaturista i novinara francuskog satiričnog nedeljnika "Šarli ebdo", pokrenuo je širom Evrope talas hapšenja i lova na islamističke ćelije. Tu policijsku akciju analitičari u Londonu vide kao početak nove runde "rata protiv terora", započetog posle napada islamista na Njujork, 11. 9. 2001.
Do pariskog incidenta, obaveštajna i medijska pažnja bile su okrenute prema praćenju džihadista Islamske države u Siriji i Iraku, a posebno onog dela islamista regrutovanog iz Evrope i SAD.
Prema nalazu londonskog Centra za istraživanje radikalizma, ukupan broj stranih boraca koji se trenutno aktivno bore u Siriji kreće se između 11.000 i 12.000 od kojih su - kako stoji u istraživanju - 3.000 sa Zapada. Ostatak čine 3.000 Tunišana, 2.500 Saudijaca, 1.500 Marokanaca...
Očišćen prostor
Posle aktivnog učešća NATO-a, Evropske unije i SAD u rušenju režima u Tunisu, Libiji i Egiptu, džihadisti su - govore analize - dobili "očišćen prostor" za promociju njihovih aktivnosti i ideologije. Kao posledica ovoga, džihadisti u nekim zapadnim zemljama neometano razvijaju propagandne aktivnosti - javnim nastupima, cirkulacijom video-materijala, "ideološkim časovima" u džamijama i - čak - preko štampe širom EU.
Tunis se, u analizi, obeležava kao "inkubator" džihadista, naročito posle obaranja režima predsednika Ben Alija (2011. godine) i, potom nastalog haosa u susednoj Libiji, posle zapadne intervencije i ubistva Gadafija.
Na osnovu podataka iz komande sirijske armije, na koje se pozivaju londonske obaveštajne analize, samo je u Siriju, od početka građanskog rata, stiglo više od 54.000(!) džihadista iz 87 zemalja(!).
Podaci britanskih obaveštajnih službi uglavnom su sinhroni sa ovim nalazom. U njima se precizira da se na čelu liste stranaca nalaze džihadisti iz Čečenije (14.000), od kojih je poginuo 3.691 borac, uglavnom na ratištima u Siriji i Iraku. Posle Čečena najbrojnija je grupa Saudijaca, a slede Libanci, Libijci, Iračani, a pre svih se nalaze Tunišani.
Istraživanja pokazuju da se iz Saudijske Arabije trenutno na ratištima u Siriji i Iraku nalazi 12.000 džihadista (3.800 poginulih). Od 9.000 dobrovoljaca iz susednog Libana, u samoj Siriji poginulo je do sada njih 2.900.
Libijci i Tunišani se većinom bore pod zastavom Islamske države, dok se Marokanci i Alžirci bore u redovima radikalnog islamističkog fronta Al Nusra.
Londonske analize govore, zatim, da se islamisti na Bliskom istoku i njihovi parnjaci koji dolaze sa Zapada, najviše iz zemalja EU, radikalizuju "onlajn", preko društvenih mreža i posebnim "regrutnim tehnikama" koje uključuju sofisticirane, šifrovane poruke, "nečitljive"elektronske komunikacije i lične kontakte.