Petak 29. 3. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 26.11.2014.
08:15
D. Đorđević - Vesti A

Pustošenje prirodnog bogatstva (4): Zbogom stogodišnja stabla

U proteklih 10 godina drvo se nelegalno seče širom Pčinjskog okruga. Sada je situacija gora nego ikada. Iz udruženja Zelena mreža Pčinjskog okruga upozoravaju da je najugroženija bukova šuma, a kritična područja su na planinama Kukavica i Kozjak, na rejonu Vlasine, Petrove gore iznad Vranjske Banje.

Ko testeriše u Pčinjskom okrugu: Seča stabala na Kozjaku
 


Rade Vasilev, predsednik udruženja, kaže da je važno spasiti šume na planini Kozjak jer spada u drugu kategoriju zaštićenih prirodnih dobara. Đoka Marinković, potpredsednik udruženja, tvrdi da je najveći problem to što tehničko drvo odlazi u ogrevno, odnosno u nižu kategoriju.


U Šumskom gazdinstvu Vranje kažu da su na ovoj planini šume crkveno vlasništvo i da nisu nadležni za njih.


- U prvih šest meseci ove godine podneli smo 201 prijavu za šumsku krađu. Taj broj je malo viši nego u istom periodu u prethodne tri godine - naveo je Srđan Nikolić, zamenik direktora Šumskog gazdinstva.

Đoka Marinković i Rade Vasilev

U Zelenoj mreži sumnjaju da postoji dogovor između drvokradica i nadležnih, pa se zato ne kažnjavaju oni protiv kojih su podnete prijave. Sa druge strane, u Šumskom gazdinstvu ističu da prijave prosleđuju tužilaštvu i tu se njihova nadležnost završava.


Ko pustoši šumu na planini Kozjak? Eparhija vranjska je početkom 2010. godine povratila vlasništvo nad oko 800 hektara šume. Šumu u zakonom zaštićenoj dolini Pčinje je dala pod zakup firmi Fornet iz Beograda, navodnom ekspertskom društvu za gazdovanje šumama. Zelena mreža ih optužuje da su do sada posekli drveća za oko 140.000 evra.


Iz Eparhijskog upravnog odbora ne žele da odgovore na pitanje o pustošenju šuma, ni da li su neke osobe zaposlene u eparhiji predmet istrage. Detalje predočavaju Vasilev i Marinković, uz napomenu da su navodnu bespravnu seču manastirske šume na Kozjaku ispitivali policijski inspektori privrednog kriminala iz Vranja. Njih dvojica su u ime udruženja potpisali krivičnu prijavu protiv rukovodioca zaštićenog područja Igora Aleksića, te republičkog inspektora za šumarstvo i lovstvo za Pčinjski okrug Viktora Filipovskog. Zeleni u prijavi sumnjiče pomenutu dvojicu za zloupotrebu službenog položaja. Prijem ove prijave u Osnovno tužilaštvo potvrdio je zamenik tužioca Trajko Naumović.

Pustošenje prirodnog bogatstva:

1. Kad ispari cela šuma

2. Tutnje kamioni u gluvo doba

3. Sekirom u tuđi zabran

- Od 2010. do 2012. godine - navodi se u krivičnoj prijavi - u reviru manastira Prohor Pčinjski posečeno je 3.000 do 4.000 kubika ogrevnog i tehničkog drveta u neutvrđenoj vrednosti. Seča traje i dalje bez ikakvih saglasnosti i kontrole, iako se radi o zaštićenom području druge kategorije pod ingerencijom Eparhije vranjske.
Krivična prijava je, pojašnjavaju Zeleni, podneta protiv Aleksića i Filipovskog jer je nekontrolisana seča sprovedena uz njihovo znanje.


- Oni su - tvrdi Vasilev - firmi koja je izvršila bespravnu seču izdavali tzv. propratnice s ciljem legalizacije takve seče. A posečena su, što smo i sami ustanovili na licu mesta, potpuno zdrava stabla, tako da to nije tzv. sanitarna seča. Neka debla su ogromna, sa više od dva metra u prečniku, stara po nekoliko stotina godina. Ovde je seča zabranjena jer je reč o zaštićenom području.
Međutim, u celoj ovoj stvari postoji jedan problem. Šumom na Kozjaku, koja se nalazi u sklopu PIO Dolina Pčinje, ne sme da gazduje ko kako hoće. Naime, Dolina Pčinje od 2.600 hektara proglašena je predelom izuzetnih odlika, jer su u pitanju šume hrasta sladuna i cera, bukve, crnog jasena.

Sneg je krivac

Direktorka preduzeća Fornet Jelena Marković odbacuje svaku sumnju da se to preduzeće bavi nečim nezakonitim u manastirskoj šumi na Kozjaku.
- Nismo sekli zdravo drveće. Godine 2010. čak nismo ništa posekli. U 2011. imali smo seče samo po mišljenju i odobrenju Zavoda za zaštitu prirode. Posekli smo 2.500 kubika. U prva tri meseca 2012. bilo je mnogo snega koji je oštetio deo šume. Šumarski inspektor nam je naložio da prioritetno sprovedemo sanitarnu seču prelomljenih i izvaljenih stabala, što smo i učinili. To je još nekih 1.500 kubika - izjavila je Markovićeva.


  Sutra - Pustošenje prirodnog bogatstva (5): Ciglom i sekirom na šumare

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online