Čepurin: "Zašto Srbija proverava NIS?"
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Čepurin izjavio je da pokretanje istrage o privatizaciji Naftne industrije Srbije (NIS) predstavlja "potpuno iznenađenje", koje je izazvalo negativan odjek u ruskim medijima.
"Otvaranje istrage izazvalo je široki i, što ne krijem, negativan odjek u ruskim medijima. Uz to je potrebno uzimati u obzir pozitivno usmerenje Rusa prema Srbima i dugu istoriju konstruktivne saradnje Rusije i Srbije. Ugled Srbije i Srba u Rusiji je visok", naveo je Čepurin.
On je za "Politiku" rekao da odluka o istrazi privatizacije NIS-a predstavlja iznenađenje i za javnost i za ruskog suvlasnika "Gaspromnjeft".
"Zašto upravo srpsko-ruska kompanija? Zašto nakon pet godina od privatizacije? Zašto upravo sada? `Gaspromnjeft` besprekorno poštuje sve dogovore. Oni su transparentni. Sve je otvoreno", istakao je Čepurin, napominjući da se to "ne može reći o nekim drugim sporazumima sa kompanijama drugih zemalja".
Prema njegovim rečima, NIS puni državni budžet Srbije sa više od 14 procenata, što iznosi oko 1,2 milijarde evra i danas je najuspešnije preduzeće u zemlji.
Ruski ambasador kaže da se, prema njegovim saznanjima, istraga ne odnosi na rusku stranu, da ne dovodi u pitanje dogovore sa Rusijom i ne tiče se direktno menadžera kompanije.
Čepurin je dodao da ne zna da li je premijer Srbije Aleksandar Vučić u razgovorima sa ruskim zvaničnicima uspeo da "umiri rusku stranu" u vezi sa istragom NIS-a.
Upitan pod kojim okolnostima bi istraga, ipak, mogla da pokvari odnose Srbije i Rusije, Čepurin je rekao da "nema nikakvih razumnih razloga da se saradnja dovede u pitanje ako se radi u svom, odnosno srpskom i ruskom interesu, a ne u još nečijem interesu".
Iz Vlade Srbije najavljeno je da će se danas u Beogradu sastati Vučić i ambasador Čepurin.
Ranije je ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović formirao specijalni istražni tim koji će ispitati sve činjenice i okolnosti u vezi sa privatizacijom NIS-a.
NIS je privatizovan krajem 2008. godine tako što je vlasnik 51 odsto akcija kompanije postao ruski "Gaspromnjeft".