Beko spasava sebe i pruge
Vest da biznismen Milan Beko dolazi na čelo Železnica Srbije, prilično je uzburkala srpsku javnost, i to zbog niza kontroverzi koje prate ovog biznismena. Beko je zbog privatizacije Luke Beograd čije je preispitivanje tražio Brisel, saslušavan u policiji i ta činjenica, prema oceni ekonomskog eksperta Miroslava Prokopijevića, ne može da se zanemari.
- Ponuda Vučića i Bekovo prihvatanje je verovatno akt očaja obe strane. On bi da izbegne sud i računa da će ovim biti aboliran, a vlada umesto da konkursom izabere najboljeg menadžera, ide ovakvom linijom i izgleda drži Beka u šahu - kaže Prokopijević za "Vesti".
Dobra idejaDa Beko zna da upravlja kompanijama i da će Železnicama doneti dobar rezultat veruje poslanik naprednjaka Milovan Drecun. |
Šef poslaničke grupe opozicione Demokratske stranke Borislav Stefanović ponudu Vučića Beku ocenio je kao "do sada nezabeležen slučaj flagrantnog kršenja zakona".
- Zakonska je obaveza da se direktor bira na konkursu koji Vučić prenebregava. Kako je moguće da su Beko i Mišković optuženi ili se protiv vodi istraga, a da se jednom nudi Železnica, a drugi prima na kafu da bi dao savete o funkcionisanju privrede? Zašto ovom drugom ne date Srbijagas pa da zajedno krenemo u budućnost u koju verujemo - pitao je Stefanović.
Njega zanima kako se funkcija u Železnicama nudi jednom od većih poreskih dužnika i koliko ovaj biznismen ima zaposlenih.
- Do mene dolaze informacije da Beko ima firmu tašna-mašna, a Železnice imaju nekoliko hiljada zaposlenih od kojih zavisi mnogo porodica u Srbiji - upozorio je Stefanović.
Boško Obradović iz Pokreta Dveri pita kako da građani sada znaju da li čovek u predistražnom postupku kome Vučić daje angažman u značajnom javnom preduzeću, neće iskoristiti tu poziciju za bogaćenje.
Neka se pripremi KostićOstaje, kaže Borislav Stefanović da se vidi da li će i biznismen Miodrag Kostić dobiti javno preduzeće. |
- Donošenje Zakona o ispitivanju porekla imovine je najbolji način da se utvrdi koji su se to veliki privrednici i političari u sticanju ogrešili o zakon. Time bi se konačno raščistilo ko je bogatstvo stekao vezama sa političkim vrhom, iz državnih fondova i monopolom i ko su istinski privrednici, proizvođači, a ne uvoznici - objašnjava Obradović za "Vesti". On kao sporno ističe to što Vučić i Vlada izbegavaju takav zakon, a predstavljaju se kao veliki borci protiv korupcije i kriminala.
- Treba slediti model Putina, da najveći privrednici i bogataši preuzmu jednu vrstu društvene odgovornosti i određene funkcije u vidu pokretanja proizvodnje ili poboljšanja organizacije regionalne i lokalne samouprave. Tako su nekada radili srpski privrednici, veliki zadužbinari poput Kolarca i Spasića. Oni su bili dobrotvori koji su preuzimali i socijalnu odgovornost, što danas kod naših tajkuna ne vidimo - ocenio je Boško Obradović.