Na optužnici i kandidat za Nobela?
Kosovo je teškom mukom donelo odluku o formiranju specijalnog suda za ratne zločine koji su počinili bivši pripadnici OVK. Tu odluku su svi akteri u Prištini, osim albanskih političara pozdravili, a naučni savetnik u Institutu društvenih nauka Dušan Janjić podseća da veliki broj uticajnih ljudi treba da bude procesuiran.
Od oko 200 slučajeva osumnjičenih za ratne zločine, u kojima su uključeni borci i komandanti OVK danas su mnogi od njih političari, a neki se posle OVK bave organizovanim kriminalom. Kako kaže, od tog broja predviđenog za procesuiranje "samo deset se odnosi na Srbe, a svi ostali se tiču Albanaca".
- Informacija da postoje i Srbi čija se umešanost istražuje procurila je u medije još u septembru, a sada je sve to aktuelno zbog suda koji se neće baviti samo slučajevima iz istrage na osnovu izveštaja Dika Martija, već i drugim zločinima. Očekujem da će se suditi i za ubistva novinara, vojnika, policajaca - kaže Janjić.
Ipak, suđenje u slučajevima gde su direktno uključeni čelnici stranaka koje su na vlasti na Kosovu neće biti lako.
- Biće velika borba i veliki otpori. Uostalom, to je i u Beogradu slučaj, na primer s Miškovićem, gde je Vučić samo zagrebao, a nije smeo da nastavi. To su procesi koji će trajati dugo - kaže Janjić.
Poslednjih dana se dosta spekulisalo ko će se naći na optuženičkoj kupi. Spominje se 130 osoba, među njima sam vrh Tačijeve stranke PDK, ali i ultradesnog Samoopredeljenja. U Martijevom izveštaju Hašim Tači je označen kao šef grupe odgovorne za krijumčarenje oružja, droge i ljudskih organa u istočnoj Evropi. U međuvremenu se, uz Ivicu Dačića, pominje kao kandidat za Nobelovu nagradu za mir.
Izgleda da vladajuće prištinske strukture već znaju kome visi optužnica nad glavom. Zanimljivo je da je Tačijeva partija na sednici parlamenta, gde je usvojena odluka o osnivanju suda, tražila da se usvoji i zakon kojim će optuženima obezbediti finansijsku pomoć iz budžeta.