Čuvajte Kosovo, srpsku Judeju!
"Istinu je potrebno braniti čak i ako izgleda da neće nadjačati laž. Nacija mora da veruje u sebe i pravednost svog cilja. Ukoliko ne veruje, onda su joj dani odbrojani", poručio je u razgovoru za "Vesti" Mihael Frojnd, osnivač i predsednik Udruženja prijateljstva Izrael-Srbija, koji je govorio na obeležavanju decenije od martovskog pogroma Srba na Kosmetu.
Otkud kod vas interesovanje za Srbe?
- Živeo sam 90-ih godina prošlog veka u Americi i čitao zapadnu štampu o događajima u bivšoj Jugoslaviji. Izveštavanje je bilo pristrasno i jednostrano, kao nekad o Izraelu. Zato sam počeo da tražim i čitam o Srbiji iz raznih izvora i uvideo neverovatne paralele sa Izraelom, kako kroz istoriju tako i danas. Male smo zemlje, okružene neprijateljima, suočene kroz istoriju sa velikim pritiskom da kapituliramo i predamo našu otadžbinu. Obe nacije pate zbog licemerstva međunarodne zajednice i duplih standarda UN i drugih međunarodnih organizacija.
Vi ste pravi džinovi"Većina sveta je možda protiv vas, kao što je i protiv nas. Možda većina sveta ne želi da vas čuje, kao što ne želi ni nas, ali to ne umanjuje vašu odgovornost za širenje istine. Nemojte odustati od svog nacionalnog dostojanstva. Srbi su istorijski džinovi jer su preživeli otomansko i austrougarsko carstvo, nacizam, i još su u svojoj otadžbini. Živite na svojoj zemlji i ne govorite ni turskim, ni nemačkim, već svojim jezikom. To je nacionalni fenomen, i to govori o vama", kaže Frojnd. |
Gde su paralele Kosova i Izraela?
- Kosovo je mesto gde ste rođeni duhovno, istorijski, kao što je jevrejski narod rođen u Judeji i Samariji i Jerusalimu. To je mesto gde su naši proroci pričali sa Bogom, gde su se nalazili naši hramovi i gde je rođena naša istorija. A sada većina sveta gleda u Srbiju i kaže "zaboravite, vi ste okupatori, pustite Kosovo da bude slobodno". Isto tako gledaju u nas i kažu - zaboravite na Judeju i Samariju i Jerusalim, neka ih uzmu Palestinci. I nama i vama žele da oduzmu korene identiteta.
Srbi smatraju da njihova žrtva u Drugom svetskom ratu nije dovoljno prepoznata i uvažena?
- Kao i svi Jevreji i ja sam čitao mnogo o holokaustu. Međutim, za Jasenovac sam čuo tek pre nekoliko godina, kada sam se zainteresovao za srpsku istoriju. O logoru Jasenovac sam napisao tekst za "Jerusalim post", jer smatram da bi se o tom stratištu trebalo mnogo više znati nego što je to sada slučaj.
Da li bi i na koji način Srbija trebalo da se u širenju istine ugleda na Izrael?
- Ono što Izraelu daje prednost jeste naša dijaspora koja je uglavnom veoma aktivna, radi u korist Izraela i veoma je dobro povezana sa izraelskom državom. Naša dijaspora politički lobira u državama gde živi, radi sve što može da podrži Izrael. Možda grešim, ali ne znam da isti model postoji među srpskom dijasporom. Mislim da bi Srbija morala da uloži više vremena i napora za izgradnju boljih odnosa sa svojom dijasporom jer su ljudi iz rasejanja najbolji ambasadori svoje zemlje. Oni žive u tim zajednicama, komuniciraju sa ljudima i treba ih podstaći da pomognu da se širi istina o Srbiji.