Mesto zločina nije za pevanje
U Krnjaku, na Kordunu, uoči "spektakularnog koncerta" Lepe Brene, kako ga najavljuju organizatori, ništa se spektakularno ne događa. Možda samo u jedinoj kafani u tom opštinskom mestu tek malo veća gužva od uobičajene. Za šankom stalni gosti, a za stolovima policajci i organizatori obezbeđenja koncerta utvrđuju detalje. Meštani Srbi tvrde da o bezbednosti popularne pevačice brine ekipa Mihajla Hrastova, osuđenog za ratni zločin.
I kad čovek baci oko na raskvašenu livadu koju lokalni fudbalski klub koristi za svoje igralište, a gde dvojica radnika završavaju šator gde će koncert biti održan, s prilično izvesnosti može se proceniti da će to pre biti valjanje po blatu, za Brenu figurativno, a za publiku stvarno.
Prikladnije sveće i parastosi
|
Brenu su, iako uoči koncerta organizatori to kriju kao zmija noge, karlovački branitelji izmestili iz Karlovca u dvadesetak kilometara udaljeni Krnjak. Reporteru "Vesti" meštani su rekli da su poslednjih dana redovni posetioci lokalne birtije u Krnjaku i hrvatski ratni veterani iz Karlovca, predvođeni Mihajlom Hrastovim, koji je prošle godine osuđen na sramotno nisku kaznu za svirepu egzekuciju trinaestorice Srba, žitelja Krnjaka na Koranskom mostu u Karlovcu u jesen 1991. godine.
Dugo će Krnjačani prepričavati kako je Hrastov pozvao piće "celoj kafani", a za šankom se zatekao i Nebojša Jasnić, jedan od retkih koji se skokom s mosta spasao od noža Mihajla Hrastova. Naravno, Jasnić je sa gađenjem odbio piće svog dželata. Posetili smo ga u njegovoj kući, najbližoj Breninom šatoru, da nam iz prve ruke ispriča kakav je to susret bio.
"Bio sam za šankom, a za stolovima su sedeli meni nepoznati ljudi. Za jednim stolom sedeli su dvojica koji su stalno pogledavali prema meni. U jednom trenutku konobarica mi otvara pivo koje nisam naručio. Upitao sam je da li to kuća časti, a ona mi pokaže prema stolu za kojim su sedeli ti ljudi, i ja prepoznnam Hrastova. Vratio sam pivo i potpuno sluđen izišao napolje", prepričava Nebojša svoj bliski susret sa čovekom koji mu je brutalno poklao komšije, a sada mu se u rodnom Krnjaku cinično smeje u lice i hoće da mu plati pivo.
Znao je, kaže Nebojša, ko sam jer smo se sretali na suđenju.
"Celi Kordun i Karlovac znaju šta je on uradio, ali sud to nije hteo da čuje. To je Hrvatska. Ja sam na suđenju bio ućutkan, provocirali su me i sudija, tužilac, njegovi advokati, bilo je nemoguće reći istinu", tvrdi Jasnić, prisećajući se kako su Srbi na prevaru razoružani na tom fatalnom mostu.
"Polegli su nas kao sardine na mostu i počeli da nas kundače. Do mene su ležali Stipić i zastavnik Babić koji ih je upozorio da to ne smeju raditi zarobljenicima. Tada je kao zver nastupio Hrastov. Sa isukanim nožem krene na Babića i Stipića. U dva poteza ih je preklao, a ja sam u tom času skočio preko ograde mosta i uspeo pobeći", ispričao je "Vestima" Nebojša Jasnić.
Brenu ne zanima politika
Iz PR službe Lepe Brene "Vestima" je rečeno da nemaju namere da se bave stanjem uoči koncerta u Krnjaku, da pevačica "ide da zabavlja narod" i da Brenu "nikada nije zanimala politika". Kažu da ne znaju, niti žele da komentarišu ko se nalazi u obezbeđenju pevačice tokom boravka u Hrvatskoj.
"I da znamo, ne bismo komentarisali. Lepa Brena ide da peva i da zabavlja svoju publiku, ona se ne bavi organizacijom koncerta. Trg u Krnjaku će dobiti ime po Breni, mislimo da je to lep gest. Nema potrebe da je bilo ko stavlja u negativan kontekst, ona bi se naljutila da pročita takav tekst o sebi", rekli su "Vestima" u PR službi popularne pevačice.