Ko koči Južni tok?
Gasovod Južni tok kojim bi deo Evrope trebalo da se snabdeva gasom je ugrožen, saznaju "Vesti" iz više izvora u vladajućoj koaliciji. Naši sagovornici koji su insistirali na anonimnosti, ovako tumače "moskovski udar" Tomislava Nikolića na Vladu Srbije kojoj je zamerio odluke štetne po Naftnu industriju Srbije u kojoj je ruski Gaspromnjeft većinski vlasnik.
Stručna javnost različito tumači probleme s Južnim tokom. Jedni krivca vide u interesima dela Zapada predvođenog SAD, drugi smatraju da je problem što je Srbija obećala za taj projekat novac koji nema.
Kovačević: Mi smo nerealniPrema oceni stručnjaka za strana ulaganja Milana Kovačevića problem bi mogao biti što Srbija nema para za finansiranje Južnog toka.
|
Nikolićevo "zakasnelo reagovanje" se, kažu naši izvori, odnosi na paraf Vlade star skoro tri meseca da ruskom partneru onemogući donošenje važnih odluka koje su ranije bile u nadležnosti Upravnog odbora i saveta direktora kompanije. Tvrde i da se iza šokantne kritike Vladi Srbije koju je Nikolić poslao iz Moskve krije nezadovoljstvo navodnim "kočenjem" izgradnje Južnog toka.
Rusija ima svoje partnere Italiju, Nemačku i Francusku, ali prema rečima analitičara Dragoljuba Anđelkovića nesumnjiv je "anglosaksonski pokušaj sabotaže gasovoda" u ovom delu Evrope, jer će Rusi do 2020. gasno pokriti gotovo ceo evropski kontinent i imati potpunu dominaciju u EU.
- Neprestano se vodi rat između puteva, gasovoda i komunikacija, pa ako je projekat Nabuko propao, onda taj evroatlantski deo vodi bitku da spreči izgradnju Južnog toka, da bi našao alternativni pravac za tok gasa - kaže ovaj analitičar i dodaje da ukoliko brzo krene realizacija rusko-evropskog projekta, uopšte neće biti mesta alternativi.
Bajatović: Nema rizika za SrbijuKljuč u ruke: Dušan Bajatović
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, koji se oglasio posle dužeg ćutanja, najavio je da izgradnja Južnog toka kreće između 20. novembra i 20. decembra, objasnivši da tačan datum zavisi od predsednika Srbije i Rusije. |
Upitan zašto bi Beograd zbog tih zapadnih interesa kočio izgradnju koja u Srbiji treba da počne 9. decembra, on objašnjava da je naša zemlja najslabija karika u gasnom lancu jer nije članica EU i nema mehanizme da kroz tamošnje institucije brani sopstvene interese.
- Pritisak na Srbiju je veliki, pa i naši političari koji ne bi da blokiraju Južni tok, ali ni da se zamere velikoj sili, kalkulišu - kaže Anđelković. On, međutim, smatra da niko ne može da sruši izgradnju južnog gasovoda, već samo da je prikoči.
Mihajlovićeva spustila lopticuVisoki napon: Zorana Mihajlović
Ministarka energetike Zorana Mihajlović koja je sa skupštinske govornice rekla da je predsednik Srbije neobavešten, a Vladimir Putin šmeker, juče se obratila javnosti pomirljivim tonom tvrdeći da je Vlada učinila sve da stvori uslove za izgradnju Južnog toka što pre.
|
Moskvu je navodno naljutilo javno nastupanje ministarke energetike Zorane Mihajlović koja je, govoreći o delu gasovoda od Sofije do Niša, kazala da Srbiji gas stiže iz samo jednog pravca iz Rusije, preko Mađarske, što pokazuje koliko je energetski zavisna. Tražila je izbacivanje posredništva Jugorosgasa pri uvozu. Moskvi navodno smeta i to što bi srpsko Ministarstvo energetike da uključi i Evropsku banku za obnovu i razvoj u izgradnju Južnog toka jer bi posle ta banka mogla da zatraži i deonice gasovoda.