Rasprodaja Zlatibora (2): Crkva bez porte
Parcela na kojoj je trebalo da bude izgrađena crkva Svetog preobraženja Gospodnjeg na Zlatiboru u trenutku kada je uknjižena u katastru imala je površinu od dva hektara. Kasnije je zemljište predviđeno za portu crkve podeljeno na 15 manjih placeva koji su prodati za oko 50.000 evra po aru, ali još ostaje nedoumica da li su novac uzeli crkveni ili opštinski funkcioneri, saznaju "Vesti".
Gradnja crkve započela je još 1991, ali se sa radovima stalo zbog pribavljanja finansijskih sredstava. Krajem 2011. i početkom 2012. opštinskim parama nastavljeni su radovi, ali objekat nije bio pokriven nisu bili izvedeni građevinsko-zanatski radovi, nije postavljena ni stolarija.
Kako "Vesti" saznaju, tadašnji načelnik Opštinske uprave u Čajetini Ljubiša Radulović, koji je istovremeno bio i na funkciji predsednika Crkvenog odbora na Zlatiboru i član Komisije za planove opštine Čajetina, izdao je unapred, još 9. marta 2012, upotrebnu dozvolu za objekat, iako crkva nije imala krov, vrata, prozore... Za nepunih deset dana poluizgrađena crkva je od opštine Čajetina dobila upotrebnu dozvolu i uknjižena je u Katastar nepokretnosti u Čajetini.
- Uknjižbom crkve stekli su se uslovi u skladu sa zakonom o planiranju i izgradnji da se katastarska parcela, na kojoj je izgrađena crkva, konvertuje u privatnu svojinu Srpske pravoslavne crkve, koja je do upisa u Katastar imala samo pravo korišćenja zemljišta. U narednom periodu, dva hektara zemljišta, koje je bilo predviđeno za portu crkve, dele se na 15 manjih placeva. Prvi plac je prodat 26. 4. 2012, a u narednom periodu prodato je još 14 takvih placeva čija je ukupna površina veća od jednog hektara - objašnjava izvor "Vesti", a ponekad cena na ovakvom mestu može da dostigne i 50.000 evra po aru.
Na tim placevima sada su izgrađene kuće, što je dokaz da je državno zemljište pretvoreno u privatno vlasništvo, drugačije ne bi moglo da se proda. Za prodato crkveno zemljište, kako saznajemo, ostvaren je prihod po slobodnoj proceni od oko pet miliona evra.
Ljubiša Radulović, nakon što je raskrčmena crkvena imovina, okončanje radova poverava firmi Danica D. O. Čajetina, čiji je vlasnik Vojislav Ćirović koji je, kako navodi naš izvor, bliski prijatelj sadašnjeg predsednika opštine Čajetina.
- Ćirović kao vlasnik preduzeća Danica i predsednik građevinskog odbora odlučuje o podizvođačima. Kasnije se ispostavilo da su ti isti radnici radili i na izgradnji privatne porodične kuće Milana Stamatovića u Sirogojnu, kuće Ljubiše Radulovića u Gostinju i kuće Miloja Rajevića na Zlatiboru, pa postoji sumnja da su i ovi radovi finansirani budžetom koji je opština odobrila za izgradnju crkve - objašnjava naš sagovornik.
Crkva je danas završena, ali je ostala bez porte. U nekadašnjem dvorištu sada su nikle porodične kuće.
Funkcioner crkve i opštineLjubiša Radulović je bio iz Opštinske uprave Čajetina, a danas je sudija u Višem sudu u Užicu. Građani opštine na čelu sa dr Aleksandrom Jeremićem Čajetina pokrenuli su aprila ove godine inicijativu za njegovu smenu u Višem sudu zbog "nezakonitog raspolaganja državnim zemljištem, potpisivanja upotrebne dozvole, konverzije prava korišćenja zemljišta u pravo svojine, i potpisivanja akta o podeli na manje građevinske parcele, koje je prodavao, a ugovore o kupoprodaji potpisivao kao predsednik Crkvenog odbora." |