Svet kao elektronski logor (3): Brzo hoda samo terorista
Video nadzor, biometrijsko prepoznavanje likova, selekcija personalnih informacija iz socijalnih mreža - sve to zajedno je kombinovano u projektu EU Inteligentni informacioni sistem za podršku nadzoru (skraćeno INDECT), jednom od brojnih naučnih projekata na ovom polju koji od 2009. godine finansira Evropska unija.
Cilj je stvaranje platforme koja sakuplja najrazličitije podatke kako bi se ušlo u trag sumnjivim aktivnostima. Iako je već u startu osporavan, Evropska komisija ga pravda time da doskorašnje tehnologije nisu dovoljne da spreče terorističke napade, a kompjuteri rade brže nego čovek i mogu u kratkom roku da uporede ogromne količine podataka.
- Čim pokažete neuobičajeno ponašanje za jedan kompjuter, na primer, suviše brzo hodate ulicom, kamere će vas pratiti, identifikovati i pratiti vaše kretanje - upozorio je protivnik ovog projekta, evropski poslanik Jan Filip Albreht. - To podseća na naučnu fantastiku. Svako je sumnjiv i svaki pokret ruke vas pravi prestupnikom!
Protivnici ovog projekta navode i primer čoveka koji duže stoji pred vratima auta nego što je uobičajeno, da bi njegovo ponašanje bilo registrovano kao "nenormalno" i pokrenulo lanac, u kojem se on identifikuje, kao i da auto pripada jednoj ženi, što ga čini potencijalnim kriminalcem. Ono što kompjuter ne zna jeste da auto pripada njegovoj partnerki i da je samo duže tražio ključeve u svojoj tašni.
Indect nije jedini projekat za nadziranje, jer je EU proteklih godina uložila 1,7 milijardi evra u sigurnosna istraživanja. U međuvremenu su kružile glasine da je ova platforma već testirana na Evropskom fudbalskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini, kao i na Olimpijskim igrama u Londonu.
Projekat je sporan u evropskoj stručnoj javnosti, pa se nemačka kriminalistička služba otvoreno distancirala od njega. Problem je, naime, šta se definiše pod pojmom "abnormalno ponašanje".