Rasulo u Skupštini dijaspore
Treće, dvodnevno, redovno zasedanje Skupštine dijaspore i Srba u regionu počinje danas u Beogradu, u maloj sali Doma Narodne skupštine Srbije. Sudeći prema preliminarnom dnevnom redu, zasedanje bi moglo već u startu da bude prilično "vruće".
Čelnici i neki delegati dijasporskog parlamenta podneli su ostavke, traži se izmena Poslovnika o radu, te rekonstrukcija, odnosno izbor novih šefova i korekcija broja članova dosadašnjih nekoliko Saveta Skupštine dijaspore i Srba u regionu.
Skandal krili od novinaraDa Skupštini dijaspore preti rasulo, što zbog neaktivnosti i inertnosti pojedinih delegata, što zbog duboko podeljenih stavova i podela na frakcije u dijasporskom parlamentu, moglo se videti još 2011. godine na Drugom zasedanju. Da ne bi čuli i objavili debate koje su u momentima bile na ivici skandala, nečijom odlukom u tadašnjem Ministarstvu za dijasporu novinari nisu mogli da prate zasedanje Skupštine dijaspore, iako delegati nisu doneli odluku da se Skupština održi iza zatvorenih vrata. Šta više, na Prvom zasedanju 2010. odlučili su da sednice budu javne. |
Od 45 delegata njih 35 iz srpskog rasejanja i regiona potvrdilo je dolazak na Skupštinu dijaspore i Srba u regionu. Zanimljivo je da zasedanje nije održano prošle godine, što je u Kancelariji za dijasporu pravdano činjenicom da je 2012. bila izborna godina, da je ukinuto Ministarstvo za dijasporu, a dijasporska Kancelarija pri novom sazivu Vlade Srbije formirana prošle jeseni.
Učesnike će pozdraviti i u radu uzeti učešće predstavnici Vlade Republike Srbije, Srpske pravoslavne crkve i diplomatskog kora. Sednicu će otvoriti predsednik Narodne skupštine Republike Srbije, dr Nebojša Stefanović. Predviđeno je da skup blagoslovi patrijarh srpski Irinej.
Budući da su predsednik Skupštine dijaspore Slavoljub Gvozdenović iz Rumunije i njegov potpredsednik Milisav Aleksić iz Francuske podneli ostavke, u predlogu dnevnog reda nalazi se izbor novog predsednika i dva potpredsednika. Ostavke su podneli i delegati Violeta Brakus (Švajcarska), Sonja Mijailović iz Grčke, dr Miloš Stefanović (Velika Britanija) i Snežana Savić iz Bosne i Hercegovine, a umesto njih trebalo bi da budu verifikovani mandati Željka Vraneša iz Velike Britanije, Rajka Kornje (Rumunija) i Bobana Petrovića iz Švajcarske.
Predlažu i ukidanje KancelarijeOčekuje se da pojedini delegati, uz obrazloženje da ne treba biti bespogovorni poslušnik i ići za "slepim" vođama, zatraže od državnog vrha Srbije ukidanje Kancelarije za dijasporu, predlože raspuštanje sadašnjeg saziva Skupštine dijaspore zajedno sa svim njenim savetodavnim organima. Pojedini delegati nezadovoljni su takođe što u Kancelariji za dijasporu rade na izmenama dijasporskog zakona, pre svega u domenu načina izbora delegata za Skupštinu dijaspore, jer u tome vide težnju da se izmena koncipira tako da ubuduće delegati mogu biti samo oni dijasporci koji bi blanko aminovali svaki potez čelnika Kancelarije za dijasporu Vlade Srbije. |
Kada je reč o izmeni Poslovnika i rekonstrukciji savetodavnih tela Skupštine dijaspore očekuje se žestoka debata, budući da su po mnogim pitanjima od interesa za rasejanje i odnose na relaciji dijaspora-matica mišljenja duboko podeljena što se videlo i na poslednjoj sednici Poslovnog saveta dijasporskog parlamenta. Skupštinu dijaspore od izbora prati neaktivnost dobrog dela delegata, a najavljeno zasedanje moglo bi rezultirati potpunim rasulom.
Mada je u preliminarnoj agendi najavljeno da će predsednik Srbije pozdraviti Skupštinu dijaspore i Srba u regionu i fotografisati se sa delegatima, Tomislav Nikolić neće biti prisutan.