Nismo roba za potkusurivanje!
Inicijativa o osnivanju nacionalnog saveta privrednika dijaspore izazvala je buru negodovanja među delegatima Skupštine dijaspore i Srba u regionu. Oni Kancelariji za dijasporu prebacuju da ovim potezom izlazi iz zakonskih okvira i stvara paralelnu instituciju s obzirom na to da dijasporska skupština već ima Savet za privredno-ekonomsku saradnju Srbije i dijaspore.
- Smatram da je ovo bacanje prašine u oči i još jedan u nizu loših poteza Kancelarije za dijasporu na čelu sa Slavkom Drašković. Imam utisak da ona i njeni saradnici, šetajući pojedine privrednike iz rasejanja od ministarstva do ministarstva, samo stvaraju privid da nešto rade u korist dijaspore i matice. Oni praktično na taj način nastoje da sačuvaju svoje pozicije u državnoj administraciji i velike plate.
S kojim pravom i za čije pareMirjana Lazić, delegat iz Velike Britanije, tražila je od predsednika Skupštine dijaspore i Srba u regionu odgovor na pitanje ko je oformio nacionalni savet privrednika dijaspore i u čije ime. Ona takođe pita kakva je uloga i ingerencija Kancelarije, budući da je za sprovođenje Zakona o dijaspori i Srbima u regionu nadležno Ministarstvo spoljnih poslova Srbije. Zanima je takođe i ko se to opet poigrava i sa nečijim vremenom, energijom i žicvcima i za čije pare? |
- Jer, bogatašima poput Borisa Vukobrata na primer, nije potrebna ni Slavka Drašković ni Kancelarija za dijasporu da bi poslovali u Srbiji. Pre mislim da je obrnuto i da su veliki biznismeni iz rasejanja potrebni funkcionerima Kancelarije kao pokriće - kaže za "Vesti" Milisav Aleksić, biznismen iz Francuske i delegat dijasporskog parlamenta.
On podseća da "srpsko rasejanje u globalu nije finansijski bogato", da se "na prste mogu izbrojati devizni multimilioneri milijarderi u rasejanju", te da su "među malobrojnim dijasporskim bogatašima retki oni koji se usuđuju da rizikuju i posluju u Srbiji gde caruje korupcija, politička i ekonomska nestabilnost".
Željko Vraneš iz Velike Britanije, u dopisu članovima Skupštine dijaspore kaže da je ogorčen "na ovo izdajničko delovanje ekipe u Vladi, i poslušne ekipe pratioca svih živih ministarstava koji sebe naziva Kancelarijom za saradnju sa Srbima izvan Srbije".
- Nisu delegati Skupštine dijaspore roba za potkusurivanje i pokriće rasprodaje drage nam Srbije - poručuje Vraneš.
On kritikuje Kancelariju za dijasporu što osniva savete bez zasedanja dijasporske skupštine, ocenjujući da je reč o "podlom potezu iza leđa poštenih delegata".
Ljiljana Milović, delegat iz Argentine, u poruci Draganu Stanojeviću, predsedniku dijasporskog parlamenta, apeluje da se poštuje zakon. Pošto je znala koliko se dijasporski parlament (ne) uvažava u Srbiji, ona nije došla na letošnje zasedanje Skupštine dijaspore u Beograd, što bi je, kako navodi, koštalo 6.000 dolara.
Krivokuća: Dobrodošli svi koji hoće da pomognuVukman Krivokuća, pomoćnik direktora Kancelarije za dijasporu zadužen za privredno-ekonomsku saradnju sa rasejanjem kaže za "Vesti" da je osnivanje nacionalnog saveta privrednika dijaspore "inicijalna kapisla za formiranje dijasporskog pokreta za nacionalni i ekonomski spas Srbije". Vukman Krivokuća i novinarka "Vesti" Radmila Lončar
- Naši uspešni poslovni ljudi u svetu su veoma značajan potencijal za Srbiju. Moja davnašnja ideja kao šefa Kancelarije za ekonomsku saradnju sa dijasporom, jeste da se ovaj savet proširi na sve zemlje gde žive naši uspešni biznismeni i da to na svetskom nivou preraste u pokret nacionalno-ekonomskog spasa Srbije.
- Mnoge poslovne ljude u dijaspori poznajem, znam njihovo mišljenje i mogućnosti i uveren sam da mogu da pruže neprocenjiv doprinos razvoju Srbije. Mnogi od njih imaju uzvišene ciljeve, troše svoje vreme i svoj novac da pomognu otadžbini - kaže Krivokuća za "Vesti".
|