Francuzi lažirali trgovinu oružjem
Nekoliko nesavesnih novinara, par kriminalaca i zacrtana tema koju je trebalo učiniti što autentičnijom, bili su dovoljni da gledaoci francuskog nacionalnog kanala Frans 2 potvrde već odavno ukorenjene predrasude o Srbiji kao zemlji mraka u kojoj se izvoze samo oružje i imidž loših momaka.
Reportaža emitovana na francuskoj televiziji Frans 2 u martu počinje kadrovima pljačke u jednom francuskom kazinu dok novinar sugeriše da se oružje iz pljačke nalazi na dva sata letom iz Pariza, u Srbiji. U narednom kadru, u pozadini se vidi majica u bojama srpske zastave, a lažni trgovci oružjem govore o cenama kalašnjikova.
Za novac prodaju lažProtiv "glumaca" Mirkovića i Blagojevića srpska policija je podnela krivične prijave zbog nedozvoljene proizvodnje, držanja, nošenja i prometa oružja i eksplozivnih materijala, dok tužilaštvo još nije odlučilo da li će i protiv novinara Aleksandra M. biti podneta krivična prijava. On je svoje usluge posrednika francuskim kolegama naplatio 300 evra. |
Potom ekipa odlazi u šumu gde jedan od "trgovaca" puca, prvo pojedinačno iz automatske puške, a zatim rafalno. Reportaža se završava snimcima beogradske autobuske stanice gde novinar opisuje da se oružje skriva u autobusima ili automobilima.
Na reportažu je prvo reagovala Ambasada Srbije u Parizu, da bi potom srpska policija istragom utvrdila da je reč o izmišljotini. Policija je otkrila da su francuski novinari Frank Ženzoa i Reži Mate kontaktirali kolege u Beogradu sa kojima su i ranije sarađivali i ponudili im novac da nađu nekog ko je spreman da pred kamerama govori o trgovini oružjem.
Kako je policija otkrila, novinar iz Srbije Aleksandar M. se za pomoć obratio bratu od tetke Nenadu Mirkoviću, koji je za 800 evra pristao da se pojavi u reportaži i za drugog "učesnika" pozvao svog kuma Žarka Blagojevića, koji je trebalo da nabavi oružje.
Osim dva pištolja - zastava od 9 mm koju je Blagojević uzeo od tasta, i zastavu 7,65 mm koju je nabavio od oca, kupio je i pušku od Milorada Novakovića iz Umke. Novac za pušku su uzeli od francuskih novinara, a kako navodi beogradski dnevnik "Blic", nema sumnje da su reporteri znali da su njihovi sagovornici lažni.
"Vesti" su juče pokušale da dobiju informaciju kakvo je objašnjenje srpsko Ministarstvo spoljnih poslova dobilo od francuskih kolega za ovu izrežiranu priču, ali odgovore nismo dobili do zatvaranja jučerašnjeg izdanja. Ministar Ivan Mrkić je prethodno najavio da će Beograd tražiti objašnjenje kao bi se sve neistine o navodnom krijumčarenju oružja iz Srbije razjasnile do kraja.
Vojno-politički komentator Miroslav Lazanski kaže da se radi o medijskom spinovanju i da se može postaviti pitanje profesionalnosti francuskih ali i srpskog novinara posrednika.
- Kada se kaže da ilegalno oružje potiče sa Balkana svi gledaju samo Srbiju, a ne recimo Albaniju u kojoj su tokom nemira 1998. opljačkani magacini albanske vojske i kada je na stotine hiljada komada oružja nestalo. U BiH, gde su ratovali mudžahedini, se uveliko ilegalno trgovalo oružjem, a nedavno su i Amerikanci optužili Hrvatsku za ilegalnu prodaju oružja sirijskoj vojsci. Dakle, Balkan je i Hrvatska i BiH i Makedonija i Albanija i Bugarska i u svim ovim državama može da se kupi i trampi oružje na raznorazne načine i po raznim osnovama. Postavlja se pitanje s kojim ciljem je reportaža sa akcentom na Srbiju emitovana - zaključio je Lazanski.
Nije izuzetakU antisrpskoj propagandi 90-ih godina Francuzi su takođe prednjačili, a uspeli su da Gebelsove metode primene i porukom filma "U kavezu", isfinansiranog albanskim novcem. U njemu su Srbi prikazani kao monstruozne ubice i trgovci organima, a Albanci njihovim žrtvama, upravo obrnuto od onoga što se dešavalo u stvarnosti i o čemu je u svom izveštaju o trgovini organima govorio specijalni izvestilac Saveta Evrope Dik Marti. |