Kasni izveštaj o Srbiji?
Zbog neizvesnosti oko eventualnog nastavka pregovora i postizanja dogovora Beograd - Priština, izveštaj Evropske komisije o Srbiji verovatno će kasniti i neće biti objavljen 16. aprila kako je bilo najavljeno - saznaju "Vesti" iz izvora u EK.
Ovo potvrđuje i kalendar Štefana Filea, evropskog komesara za proširenje. On će u utorak u Strazburu u Evropskom parlamentu učestvovati na sastanku zatvorenom za javnost na koji su pozvani predsednik i potpredsednik odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (EP), izvestioci za Srbiju i Kosovo, koordinatori i savetnici političkih grupa. Kako se očekuje, većina političkih grupa u EP izdaće iduće nedelje saopštenja o stavu oko Srbije i Kosova.
Eštonova (ne)dolazi u BeogradPremijer Srbije Ivica Dačić izjavio je juče da će u Beograd 17. aprila doći visoka predstavnica EU Ketrin Ešton i da je ta poseta dogovorena pre mesec dana. Njena portparolka Maja Kocijančić to nije mogla da potvrdi. Premijer je ocenio da je Srbija zaslužila da dobije datum za početak pregovora o pristupanju EU čak i ako ne postigne dogovor s Prištinom. Upitan da li će ići na novu rundu pregovora, Dačić je odgovorio negativno. |
Kao i do sada Evropski parlament velikom većinom, kako na desnici tako i na levici zagovara nezavisnost Kosova i prihvatanje Ahtisarijevog plana. Predsednik odbora za spoljne poslove je nemački Elmar Brok, član najveće političke grupe u EP - konzervativne Narodne evropske partije (PPE). Brok u svojim izjavama ne krije da smatra da Srbija mora da prizna nezavisnost Kosova ako želi u EU.
Jedini glasovi u prilog politici Srbije i njenom zahtevu da održi makar formalni suverenitet na Kosovu čuju se tokom debata u EP iz redova krajnje desnice ili evro-skeptika, što u suštini samo povećava marginalizaciju Srbije na međunarodnoj političkoj sceni.
Balkan već dugo nije tema u središtu političkog interesovanja zemalja EU i bavljenje njime prepušteno je Nemačkoj. Zato su nemački i austrijski poslanici najaktivniji kada je reč o Kosovu, a ostali ih samo slede. Nemačkim konzervativcima se ne žuri da Srbija dobije datum za otpočinjanje pregovora o prijemu sa EU tim pre što se približavaju izbori u njihovoj zemlji čiji birači većinom ne žele da čuju za proširenje EU iako im je preko potrebna strana radna snaga.
Svanuće i 17. aprilDačić je rekao da 16. april, kada je predviđeno da visoka predstavnica EU Ketrin Ešton podnese izveštaj Evropskoj komisiji, nije "dan de" za evropske integracije Srbije. |
Inače, sagovornici "Vesti" iz redova konzervativnih poslanika kažu da se od Srbije u Briselu, zapravo, očekivalo da prosto prihvati plan iz 2008. koji je ranije odbila, a za koji je autor Marti Ahtisari dobio Nobelovu nagradu. Sa stanovišta Berlina, prihvativši ovaj plan Priština je već napravila kompromis pa nema govora o nekim dodatnim pritiscima koje Beograd traži.
- Zajednice opština koje Beograd predlaže za nas su zapravo prerađene paralelne institucije - rekao je sagovornik "Vesti", koji je ocenio da "pregovora u Briselu nije ni bilo". Nemačka je pregovore Priština-Beograd pozdravila "radi reda, jer su lideri Kosova i Srbije seli za isti sto", rekao je naš sagovornik.