Prištini Sever za tri meseca
Srpske institucije na severu Kosova ispostavile su se kao nepremostiva prepreka dogovoru Beograda i Prištine u petom briselskom krugu najtežem od početka dijaloga, oktobra prošle godine. Razgovori se nastavljaju 4. marta, a prema saznanjima "Vesti" u diplomatskim krugovima, veliki je međunarodni pritisak da se tada postigne dogovor kako bi usledila njegova realizacija.
Tokom razgovora Priština, kako saznajemo, nije bila protiv srpskog predloga o skupštini zajednici srpskih opština na severu, ali uporno odbija da to telo ima izvršnu i sudsku vlast. Premijer Ivica Dačić je po završetku susreta sa Hašimom Tačijem potvrdio da se razgovaralo o zajednici srpskih opština, jer su sva otvorena pitanja sporedna u odnosu na ovo. Ocenio je da izvesnih pomaka ima, ali da bi očekivanje međunarodne zajednice o velikom rezultatu bilo preterano.
- Srpska strana je stavila na sto predlog o zajednici srpskih opština koji nije ni prihvaćen, niti odbijen. Mi nećemo dozvoliti demontiranje institucija, dok se ne dogovorimo šta će ih zameniti - poručio je Dačić navodeći da to uključuje brojna složena pitanja sudstva, bezbednosti, zdravstva i obrazovanja.
Prema informacijama iz dobro obaveštenih izvora u Prištini, Ketrin Ešton i Angela Merkel traže od premijera Srbije Ivice Dačića i potpredsednika Vlade Aleksandra Vučića "vrlo brze reakcije" koje će vladi Hašima Tačija omogući potpunu kontrolu nad severom Kosova.
Prema ovim izvorima, ako želi datum, Srbija do aprila mora da sa Kosova i Metohije ukloni sve radnike MUP-a Srbije bez obzira na to da li su tamo rođeni i tamo žive. Drugi hitan zadatak koji mora da se završi do maja je - civilna zaštita severnog Kosmeta. Od Vlade Srbije se traži da odmah rasformira jedinice civilne zaštite, a treći zahtev je raspuštanje sadašnjih skupština opština i izbor novih. Izbore bi, bez ikakvog mešanja Beograda, po zakonima Kosova, sprovela Priština pod kontrolom Oebsa i Evropske unije.
Dok je premijerove briselske razgovore iz Berlina osluškivao vicepremijer Aleksandar Vučić i Dačić se interesovao za nastojanja prvog potpredsednika Vlade da uveri zvaničnike najmoćnije članice EU da Srbija u junu treba da dobije datum za početak pregovora.
Srbi spremaju miran otporSrbi sa severa nemaju nameru da ispune nijedan od ovih zahteva Ketrin Ešton i Merkelove, čak i ako Ivica Dačić to potpiše i dogovori sa Hašimom Tačijem. Srbi se još nadaju da će reagovati Ustavni sud Srbije i da će pasti u vodu svi dosadašnji dogovori Prištine i Beograda, ako se to ne desi spremaju se za miran otpor kojim će po svaku cenu pokušati da spreče odvajanje od Srbije i integraciju u nezavisno Kosovo.
Paralelno do Kosova i EUIvica Dačić je napomenuo da je održivo rešenje za Kosovo najvažnije i da bi najbolje bilo da se do njega dođe usaglašeno sa dobijanjem datuma za početak pregovora Srbije o članstvu u EU. |
Vučićevu posetu Berlinu, bivši ambasador Srbije u Nemačkoj Zoran Jeremić ocenio je kao dobar korak jer, kako kaže, od izuzetne je važnosti lobiranje kod najjačih i najtvrđih članica u EU.
- Nemačka se ne može omekšati drugačije nego kako to Vučić radi, razgovorom i uveravanjem u sve pomake koje je Srbija napravila. Njegov potez je dobar, jer se ne omekšava lepim željama, već u koordinaciji sa interesima koji tamo postoje i to je u ovom momentu maksimum koji se može postići - ocenio je dugogodišnji diplomata.
On ističe i važnost ove faze, koja je prema njegovim rečima zaživela na vreme, a ne kao ponekad ranije uoči presudne odluke EU.
- Nemačka voli da joj se jasno kaže šta je i šta će biti urađeno, jednostavno i razumljivo i da se izađe sa održivim rešenjima, što je Srbija u Berlinu i uradila - zaključio je on.