Keri nastavlja Holbrukovo nedelo
Američka administracija na čelu sa novim državnim sekretarom Džonom Kerijem u mnogo čemu će i dalje odlučivati o suštini "normalizacije" i budućih odnosa Beograda i Prištine. Srpski premijer Ivica Dačić je na Molitvenom doručku u Vašingtonu pozvao Kerija da poseti Srbiju. Ako do takve posete dođe, izvesno je da će ona biti u "paketu" sa njegovim dolaskom u Prištinu i Tiranu.
Keri, naime, odavno uživa veliku podršku albanske zajednice u SAD koja ga je novčanim prilozima i glasovima podržala i kao predsedničkog kandidata 2004. Američki Srbi su tada glasali za Džordža Buša.
Pogled u "susedstvo Evrope"Iako je generalni sekretar NATO Anders fog Rasmusen prošle nedelje upozorio evropske saveznike da će oslabiti američki interes da vojno-bezbednosno jamči za Evropu, kao i da se težište američke strategije preusmerava na azijsko-pacifički region, on je ipak poručio da će "američka administracija svakako nastaviti da se interesuje za sve što se događa u susedstvu Evrope". A to su, pre svega istok Evrope i Balkan. |
Kerijevo proalbansko opredeljenje trasirao je i predočio na zatvorenom sastanku sa prvacima američkih Albanaca sad već pokojni Ričard Holbruk. On je, prema zapisu s tog skupa čiju kopiju su dobile "Vesti", rekao da će "Kosovo biti nezavisno sa ili bez saglasnosti Srbije". Prema ovom zapisu, "privatni sastanak održan je u kući Dejvida Filipsa, zamenika direktora Centra za preventivno delovanje u Savetu za međunarodne odnose. Sa Holbrukom i Filipsom je bio i Rand Birs, spoljnopolitički savetnik u predsedničkoj kampanji Džona Kerija.
Holbruk je tada rekao da je "nezavisnost Kosova samo pitanje vremena, ne da li, već kad i kako će postati nezavisno" a za državnu zajednicu SCG da "neće proći mnogo vremena pre nego što Crna Gora postane nezavisna".
Holbruk je stavio do znanja da "Srbija mora da se opredeli za Kosovo ili Evropsku uniju". Dodao je i da "ako se Srbija opredeli za Kosovo, a ne EU, ostaće i bez jednog i drugog".
Tadašnji Holbrukovi stavovi, koje je preuzeo aktuelni američki šef diplomatije, mogli bi da budu okosnica Kerijeve diplomatije na Balkanu.
To je nedavno potvrdio i visoki funkcioner Stejt departmenta Filip Riker koji je u Briselu rekao da će američka diplomatija na čelu s Kerijem u potpunosti nastaviti istu politiku prema Zapadnom Balkanu kakvu je vodila Hilari Klinton. Potpredsednik SAD Džo Bajden, takođe zagovornik albanske države na Kosovu, na Svetskom bezbednosnom forumu u Minhenu rekao je da Vašington treba da nastavi "nedovršeni posao u Gruziji i na Zapadnom Balkanu". Bajden je prethodno "Fajnenšenel tajmsu" izjavio i da "moraju biti zaustavljeni svi koji se odupiru nezavisnom Kosovu".
Briselski razgovoriNeposredno pre susreta sa predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, Atifete Jahjaga je u Briselu razgovarala sa pomoćnikom zamenika američkog državnog sekretara Rikerom. Posle je uporno ponavljala da je njen sastanak s Nikolićem susret predsednika "dve suverene i nezavisne države", kao i da je "nezavisnost Kosova nepovratan proces". |