Region u dužničkom ropstvu (1): Ceo Balkan u minusu
Stara poslovica kaže da je dug zao drug, a sudeći po spoljnom dugu Srbije od 25,54 milijarde evra, naša zemlja je u lošem društvu. Samo u prošloj godini Srbija je pozajmila četiri milijarde evra kredita da bi plaćala dug, a ove godine moraće da uzme još više da bi vraćala pozajmljeno. Samo za kamate koje nam sledeće godine dospevaju svakog dana treba da plaćamo po dva miliona evra. Za te pare mogli bismo da izgradimo jednu bolnicu ili dve škole.
* Ekonomisti savetuju oprez i upozoravaju političare da prikoče jer bi dalje zaduživanje Srbiju ponovo dovelo na korak od bankrota.
- Stvaramo situaciju u kojoj svake godine sve više moramo da izdvajamo za plaćanje obaveza prema onima kojima dugujemo, a to ima svoje granice i vrlo visoku cenu. Novo zaduživanje je opasno jer time samo formalno izbegavamo bankrot države - izjavio je Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta i bivši guverner NBS.
Javni dug regiona u 2012.* Srbija 51% BDP-a |
* Ekonomista Mlađen Kovačević kaže da u vraćanju dugova dobrim delom učestvuje i naša dijaspora, koja šalje devize u maticu.
- Rođaci koji dobiju novac troše ga i menjaju u menjačnicama, a korist ima država koja na taj način dobija preko potrebne devize kojima vraća dugove - kaže Kovačević. - Za finansiranje kamata Srbija mora da izdvoji oko 2,5 odsto BDP-a. Ako sledeće godine Srbija i zabeleži planirani rast proizvodnje od dva odsto, sve će otići samo na isplatu kamate.
Bez obzira na ogroman javni dug, Vlada Srbija i dalje se zadužuje. Ovih dana uzeli smo od Moskve 800 miliona evra za Železnice Srbije, a od Rusije nameravamo da tražimo milijardu dolara kredita. Zbog pogrešnog modela reformi od 2001. do 2012. Srbija je dopala u položaj strašne zavisnosti od priliva stranog kapitala. Danak će plaćati naša deca i unuci - kaže dr Kovačević.
* Analitičar Milan Ćulibrk kaže da je javni dug već sada premašio 60 odsto BDP, a do kraja 2013. mogao bi dostići i 65 odsto. To nas približava dužničkom ropstvu.
- Pre dve godine zakonom smo se obavezali da nećemo preći zaduživanje od 45 odsto BDP-a. Nažalost, nismo ispoštovali zakon - kaže Ćulibrk.
* Svaki Srbin krajem 2011. bio je dužan bankama 818 evra ili 2,2 prosečne plate, a u septembru prošle godine taj dug je porastao na 1.225 evra po raznim osnovama, što je iznosilo 3,5 prosečne plate. Prosečan Srbin zadužen je kod banaka, kupuje u prodavnici na crtu, kupuje od preprodavaca robu na rate, ne plaća redovno račune i stalno pozajmljuje novac od prijatelja i rodbine. Banci duguje 700 evra za kreditne kartice i dozvoljeni minus, a da bi to redovno izmirivao pozajmljuje od rodbine i prijatelja oko 150 evra mesečno.
Zaduženost zemalja* Hrvatska 46,5 |
Dug domaćinstava za struju je 46 milijardi dinara, što znači da svaki stanovnik prosečno duguje oko 18.000 dinara, a za ostale komunalije oko 7.000. Mnogi se zadužuju samo da bi platili hranu i račune. Stručnjaci objašnjavaju da je dozvoljeni minus najčešći jer ko ga jednom uzme, iz njega se teško izvlači. Prosečno domaćinstvo u Srbiji troši više od 40 odsto kućnog budžeta na hranu, što je tri puta više nego u zemljama EU.
* I komšije muče sličnu muku s dugovima. Prosečna četvoročlana porodica u BiH duguje 13.107 maraka, polovinu domaćim bankama za uzete kredite, a drugu polovinu stranim poveriocima za kredite odobrene državi jer, na kraju, dug države otplaćuju građani koji svojim novcem pune budžet. Spoljni dug BiH je na kraju prošle godine iznosio 6,6 milijardi maraka. Direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić kaže da se spoljni dug BiH približio iznosu od sedam milijardi maraka i da će BiH, ukoliko nastavi da se zadužuje ovakvim tempom, zapasti u dužničko ropstvo.
Najzaduženiji čovekNakon što mu je odbijena i poslednja žalba na presudu, bivši broker Sosijete ženeral banke Žerom Kervil i zvanično je postao - najzaduženiji čovek na svetu. Bivši broker francuske banke zbog prevare mora da vrati vrtoglavih šest milijardi dolara, odnosno 4,9 milijardi evra, a taj iznos mora da plati nakon što odsluži trogodišnju zatvorsku kaznu. |
* Spoljni dug Hrvatske na kraju juna dostigao je 46,5 milijardi evra, što je 780 miliona evra više nego na kraju prošle godine. Dug po stanovniku u Hrvatskoj je 3.888 evra ili četiri prosečne plate. Državni dug Crne Gore prošle godine iznosio je 1,64 milijardi evra, a svaki Crnogorac duguje 2.642,3 evra. Državni dug Makedonije je dve milijarde evra, a svaki građanin duguje oko 750 evra.