Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
9
Četvrtak 06.12.2012.
12:20
D. Dekić - Vesti A

Sudija Meron u službi Hrvatske

Potpredsednik Vlade Srbije i šef Nacionalnog tima za saradnju sa Tribunalom u Hagu Rasim Ljajić smatra da Srbija mora da obelodani kakva je uloga, pre svega, sudije Teodora Merona u čitavom postupku hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.




 


- Svi ovde govore o silnim parama koje je Hrvatska dala da bi se oslobodili generali. Ne, ovde su se interesi Hrvatske i njenih generala podudarili sa velikima i moćnima, a u tome je uloga Merona dominantna - kaže Ljajić u intervjuu za "Vesti".

Na koje poteze Merona treba ukazati u tom postupku?

- Kada je 23. maja prošle godine tadašnji predsednik Tribunala Patrik Robinson odredio Žalbeno veće za Gotovinu i Markača, Meron je već 30. maja odredio samog sebe za predžalbenog sudiju u tom postupku. Nakon osuđujuće presude hrvatskim generalima 15. aprila prošle godine, Zagreb je krenuo u intenzivnu i široku diplomatsku kampanju ubeđivanja Vašingtona da presuda predstavlja pretnju političkim interesima SAD.

Da li Meron tu "misiju" nastavlja i posle imenovanja na mesto predsednika suda?

- On je 17. novembra prošle godine postavljen za predsednika Tribunala i istog dana potpisuje prvi nalog kojim za potrebe žalbenog postupka u predmetu Gotovina i Markač, zamenjuje u veću sudiju Andresiju Vaz sa Patrikom Robinsonom. Potom kao predsedavajući sudija Žalbenog veća zakazuje raspravu za 14. maj, 10 meseci pre datuma koji je predsednik Tribunala predvideo. Već 2. novembra ove godine zakazuje objavljivanje presude i to za 16. novembar, opet 11 meseci pre nego što je to predsednik Tribunala predvideo u izveštaju SB iz novembra prošle godine.

Šta je uradila Hrvatska u vezi s oslobađanjem generala?
 

- Angažovala je pravnu firmu specijalizovanu za lobiranje da je predstavlja pred Tribunalom u žalbenom postupku, a okupila je i grupu vojnih pravnih stručnjaka, posebno za delove optužnice koji se odnose na artiljerijske napade na Knin. Zanimljivo je da je tu i bila i Lori R. Blank, koja je bila Meronov asistent na Pravnom fakultetu Univerziteta u Njujorku.

Šta Srbija treba da uradi na raspravi u Savetu bezbednosti?

- Treba da pokaže da je ispunila svoje obaveze prema Haškom tribunalu, a da je taj sud poslednjim presudama zadovoljio nečije interese, a ne pravdu. Važno je da istaknemo da je Beograd mnogo toga preduzeo, a da je taj sud izgubio potpuno kredibilitet, odnosno da se rukovodio pre svega političkim, a ne pravnim motiva u izricanju presuda.

Da li Beograd to može?

- Sada je Srbija u poziciji da argumentovano i transparentno ukaže na sve ono što je Haški tribunal učinio, na dvostruke aršine koje je koristio jer do sada smo bili u prilici da se branimo. Srbija treba u Savetu bezbednosti da iznese razloge zbog kojih smatra da Haški tribunal nije sud kojim je zadovoljena pravda i koji nije doprineo ubrzanju procesa pomirenja na prostoru bivše Jugoslavije. Nezvanično, u razgovoru sa ambasadorima, informisan sam da će i druge zemlje u Savetu bezbednosti UN izneti primedbe na rad Tribunala.
 

Sužen manevarski prostor

 

Kako komentarišete odluku Vuka Jeremića da zakaže raspravu o Haškom tribunalu za april 2013?


- Ta rasprava je u svakom slučaju korisna. Biće važno da i na toj sednici kažemo kakva je uloga, pre svega sudije Merona, ali i drugih faktora u Haškom tribunalu, u čitavom postupku. Ipak, treba imati u vidu da nam je manevarski prostor naprosto skučen i da ne treba očekivati spektakularne rezultate od onoga što mi kao država u ovom trenutku činimo. 


Tači i Haradinaj isti

 

Koliko će presuda Haradinaju uticati na dijalog Beograda i Prištine?


- Presude su značajno pogoršale klimu i ambijent, i ne doprinose normalizaciji odnosa. Ne vidim razliku između Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja, mi se borimo za naše interese ma ko da je sa druge strane stola. Ne vidim šta je alternativa dijalogu i pregovorima. Ako neko misli da treba da sedimo i plačemo, plašim se da to nije u našem interesu i da ćemo na taj način izgubiti sve.

POVEZANE VESTI

Četvrtak 06.12.2012. 12:36
Расим Љајић испаде већи србин од многих назови срба у власти.
Četvrtak 06.12.2012. 12:52
. . . . bez obzira na impozantnu prfesionalnost haskog sudije Teodora Merona, drzavljanin Srbije i njen visoki funkcioner – kako izvesni Srbi rado isticu NESRBIN – Rasim Ljajic je jasno komentarisao ulogu i nacin funkcionisanja HAŠKE FUKARE Merona. Kome nije jasno neka cita komentare " Nesrbina" Ljajica, svaka mu čast.
Četvrtak 06.12.2012. 19:39
Koliko znam jedini je politicar koji je pokusao da pomogne nasim zatvorenicima u Hag.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
  • 2024 © - vesti online