Srpski recept protiv lustracije (2): Hoće fleka na čoveka
Danas niko ne može da navede tačan razlog zašto do lustracije nije došlo. Izgleda da i političari, koji su se zalagali za novu demokratsku Srbiju, ma koliko im je trebalo da do promene režima dođe, nisu želeli da se zameraju funkcionerima iz bivše vlasti. Sociolog Zagorka Golubović smatra da je odlaganje sprovođenja ovog zakona u vezi sa otvaranjem tajnih dosijea.
- Mislim da nekome ko je bio u svim ovim vladama, a naročito onoj vladi sa Koštunicom, nije odgovaralo da se prvo pokrene otvaranje dosijea, jer možda bi morali da zakače i nekog ko je bio u tadašnjoj vladi - kaže Zagorka Golubović. Ona tvrdi da je, ma koliko izgledalo čudno, i prvi postoktobarski premijer Zoran Đinđić imao otpor prema čišćenju ljudi iz bivšeg režima, jer je čak i u njegovom kabinetu bilo ministara čiji su sivi poslovi sezali u devedesete godine.
- Recimo, Dušan Mihajlović, koji je bio ministar policije. Mi smo u Savetu za borbu protiv korupcije odmah ustanovili da je on u sukobu interesa, jer je on imao silna preduzeća i istovremeno bio u vladi. Još se o nekom govorilo da je u toj vladi bio umešan u neke vrlo gadne poslove devedesetih godina - objašnjava Golubovićeva.
Do 2008. godine, dok je Vojislav Koštunica imao vlast, ideja lustracije je totalno zaboravljena, a ulazak u vlast Demokratske stranke Borisa Tadića sa Socijalističkom partijom Ivice Dačića, bivšeg portparola Slobodana Miloševića, pa onda još i istorijsko pomirenje između te dve partije, na kovčeg lustracije je verovatno za sva vremena zabijen esker - ocenjuje Zagorka Golubović.
Evo ih opetPredsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić je nedavno u jednoj televizijskoj emisiji šaljivo prokomentarisao mirenje demokrata i socijalista. |