Sto dana Vlade Srbije
Vlada Srbije će na današnjoj sednici predstaviti izveštaj o svom radu u prvih sto dana. Vlast zadovoljna, opozicija kritikuje, ekonomisti podeljeni.
Izveštaj o radu Vlade biće prva tačka dnevnog reda na sednici koja počinje u 11h, a samo taj deo biće otvoren za javnost.
Javnost je proteklih dana slušala očekivane pohvale i kritike, ali se pričalo i o stabilnosti.
Bivši predsednik Srbije Boris Tadić smatra da je Vlada Srbije u prvih sto dana imala nekoliko dobrih poteza, ali i loših i tvrdi da će opstati ili propasti na pitanju ekonomije.
Lider LDP Čedomir Jovanović je bio mnogo oštriji i rekao je da su bilans sto dana rada vlade nesposobnost i poigravanje s državom, razarajuća inflacija, rekordna nezaposlenost i rast javnog duga.
On je istakao i da su stranke koje su zauzele pozicije "otvoreno lagale da će sprovesti departizaciju i profesionalizaciju".
I građani i analitičari i političari smatraju da je ekonomija jedan od ključnih, ako ne i najvažniji ispit za ovu vlast.
Mišljenja ekonomista o potezima su podeljena, a ima i onih koji misle da je 100 dana premalo za prave rezultate. |
Premijer Ivica Dačić je rekao da nije dobro da članovi vlade ocenjuju njen rad, ali je ipak spomenuo uspehe i dostignuća njegovog kabineta - ekonomske poteze, pokretanje dijaloga Beograda i Prištine i pitanje evrointegracija.
On je početkom nedelje izjavio i da je ova vlada uspela da pokrene Srbiju sa mrtve tačke i da je učinila više nego neke vlade za ceo mandat.
"Ono što je najbolja stvar jeste da građani i dalje imaju očekivanja od ove vlade, ali je rano da se kaže da li će biti i uspešna", rekao je Dačić novinarima u Centru za osnovnu policijsku obuku u Sremskoj Kamenici.
Istakao je i da su odnosi sada i bolji nego na početku mandata, nema sukoba i različitih tonova, nema osporavanja generalnog kursa, a sve odluke se donose jednoglasno.
Istog dana, prvi potpredsednik Aleksandar Vučić je za B92 izjavio da je zadovoljan saradnjom sa Dačićem i Dinkićem i dodao da uprkos željama moćnika vlada neće biti uzdrmana.
"Vlada je za tri meseca mnogo toga promenila, od fiskalne konsolidacije do predloga budžeta, preko borbe protiv korupcije i kriminala, i to će nastaviti da radi u vremenu koje dolazi. Nasledili smo ruiniranu kuću, praznu kuću, a posle neko traži da izvučemo kola-kolu. Danas postoje veća očekivanja nego što je bilo pre formiranje Vlade", rekao je Vučić.
Sličnu poruku oslao je i punkcioner SNS i predsednik Skupštine Nebojša Stefanović, kao i prvi čovek PUPS Jovan Krkobabić. Zadovoljni učinjenim u prvih sto dana, sa naglaskom na evrointegracije, dijalog Beograda i Prištine i borbu protiv korupcije su i ministar pravde Nikola Selaković, ministar prosvete Žarko Obradović, ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić i drugi...
"Urađeno je mnogo, počev od otvaranja dijaloga sa Prištinom. Za to je ovoj vladi i međunarodna zajednica odala priznanje", rekao je Obradović.
Ministar finansija Mlađan Dinkić kaže da su ekonomski potezi uspeli da spreče bankrot države i grčki scenario.
"Zemlja je bila na korak od bankrota. Rashodi za kamate za otplatu javnog duga rasle su takvom progresijom da bi bez mera finansijske konsolidacije Srbija bila dovedena u situaciju koja je slična onoj u Grčkoj", rekao je Dinkić.
Pohvale za rad su stigle i od predsednika Tomislava Nikolića. "Vreme od formiranja vlade je proletelo, čini mi se zato što se živi sa toliko problema koje je ova vlada zatekla. Ja sam im mandat dao po Ustavu, ali i od srca i potpuno sam zadovoljan kako rade", rekao je Nikolić.
Srbija je novu Vladu dobila 27. jula ove godine, 82 dana nakon republičkih izbora, i mesec dana nakon što je Dačić dobio mandat od predsednika Srbije Tomislava Nikolića da formira vladu.
Glasanje o izboru vlade usledilo je dan nakon što je mandatar podneo ekspoze u Skupštini Srbije, nakon čega je vođena maratonska rasprava o kojoj se pričalo o svemu, pa i o diletantima, Hitleru, tenu... Završena je tek u rano jutro 27. jula.
Za Vladu od 17 resora i 19 članova, od 214 poslanika glasala su 142, a ostali su bili protiv. Glasanje u Skupštini Srbije, koja ima 250 poslanika, bilo je javno. |