Zašto su srpski mediji na Kosovu nevidljivi (2): Srpska televizija je Tačijev razglas
Srpski mediji na Kosmetu su doživeli kolaps, potpuni raspad 1999. godine. Potrebno je da imamo jedan televizijski kanal koji pokriva čitavo Kosovo i Metohiju, jedan radijski kanal sa istom pokrivenošću i dnevne novine "Jedinstvo", ako uspeju da uhvate ritam i budu dnevnik, smatra Živojin Rakočević, član Republičke radiodifuzne agencije i osnivač KiM radija.
- Oko 13 godina je prošlo u tumaranju da se nešto od toga zakrpi, a, nažalost, danas smo jednako daleko od tog cilja kao 1999. godine, a možda čak i dalje. Sve što je međunarodna zajednica pozitivno ponudila, Priština se potrudila da na terenu propadne. Dakle, umesto da dobijemo jedan nezavisni televizijski kanal srpskog jezika, mi smo dobili Tačijevu razglasnu stanicu.
- To je potpuno kontrolisani kanal koji će, kako sada stvari stoje, za Srbe prevoditi vesti sa albanskog. Izigrani su svi zakoni do poslednjeg slova koje je sprovodila međunarodna zajednica - kaže Rakočević.
On podseća da su za poslednjih 13 godina u srpskim sredinama radili mali geto javni servisi, koji su "u jednom periodu odgovarali na potrebe geto zajednica od Goraždevca preko Štrpca, kosovskog pomoravlja preko centralnog Kosova i severnog dela KiM".
- Međutim, sa pojavom decentralizovanih opština naša sloboda i medijske slobode su ozbiljno ugrožene i ograničene, jer ti novi gospodari situacije na terenu, novi predsednici lokalnih vlasti pod ingerencijom Prištine imaju jasnu nameru da kontrolišu ono što se o njima govori. Žele da budu pred mikrofonom i kamerom i kontrolišu život.
Proterana i ćirilica
Rakočević dodaje da su mediji na Kosmetu izloženi još mnogim problemima, kao što je nemogućnost izražavanja van geta i katastrofalna jezička politika, da, kako kaže, preti potpuni nestanak našeg pisma.
Direktor pod lupom
- Jedini put kada je svoja specijalna ovlašćenja iskoristio Piter Fejt, šef Međunarodne civilne kancelarija koje je nadgledala nezavisnost Kosova, bilo je u trenutku kada je trebalo da se postavi direktor kanala Radio televizije Kosova na srpskom - kaže Rakočević.
|
- Nažalost, mediji nemaju snagu da preskoče ludilo geto života i opštu nesposobnost - priča Rakočević.
On podvlači da bi situacija u srpskim medijima trebalo da bude tema pregovora Beograda, Prištine i međunarodne zajednice.