Austrija će pomoći Srbiji
Srbija je izuzetno važna za Austriju, između ostalog jer u njoj posluje 400 naših kompanija koje su ostale uprkos ekonomskoj krizi, kaže za "Vesti" Rajnhold Lopatka, državni sekretar u Ministarstvu inostranih poslova Austrije. On podseća da je Austrija prva po broju direktnih investicija u Srbiju.
Posetili ste Beograd neposredno nakon susreta šefova diplomatije Austrije i Srbije u Njujorku, da li će Beč pomoći Beogradu na putu ka EU?
- Mi želimo da ohrabrimo Srbiju, ali je najvažnije ono šta Srbija učini. Između ostalog važno je da se primeni dogovor o integrisanoj kontroli prelaza ili granica sa Kosovom, koji je još otvoreno pitanje.
Austrija da je imala dobar odnos sa prethodnom vladom Srbije. Utisak je da želite da vidite kako će se nova Vlada ponašati pre nego što odlučite da je potpuno podržite. Jesam li u pravu?
- Ne, mi ne želimo da čekamo, jer nemamo puno vremena. Želimo da iskažemo podršku ovoj Vladi u ranoj fazi. Bio sam zadovoljan da čujem od predstavnika vodećih partija članica EPP-a (Evropska narodna partija) da su za to da Srpska napredna stranka za početak dobije posmatrački status unutar EPP-a. Razgovarao sam sa predstavnicima pet najvećih partija i preneo im šta očekujemo od Srbije na putu ka EU.
Spremni za pridruženjeBilo mi je važno da dođem u Srbiju neposredno po formiranju nove Vlade. Po mom mišljenju ovaj region je spreman da se pridruži EU, uprkos svih problema, kaže Lopatka. |
Znači da će SNS postati član EPP-a?
- Na konvenciji SNS- a su bili predstavnici Evropske narodne partije iz Slovenije. A dobili su podršku URS-a, koji je već član EPP-a. Članstvo zavisi od onoga što će Vlada uraditi. Ne mogu da vam kažem datum, ali mislim da bi to moglo da se dogodi u skorijoj budućnosti.
Šta je poruka za Kosovo?
- Poruka je jasna. Ne želimo da postavljamo nove uslove. Uslovi su već poznati, i dogovoreni sa prošlom vladom. Na novoj je da nastavi ono što je prethodna vlada dogovorila. Aleksandar Vučić se zalaže za borbu protiv korupcije, što smatram važnim za srpsku ekonomiju i dolazak investitora. Nama je Srbija izuzetno važna, u Srbiji posluje 400 naših kompanija.
Dok ste bili državni sekretar u Ministarstvu finansija, bavili ste se ilegalnim radnicima. Kako sada tumačite to što puno ljudi sa Kosova ima srpske pasoše?
- U Austriji puno radimo na suzbijanju crnog tržišta, odnosno ilegalnih radnika. Taj problem je naročito primetan u građevinarstvu. Imamo specijalne jedinice koje se bave tim problemom. Na srpskim vlastima je da vide kome izdaju pasoše.