Euleks oslobodio ubice Srba
Veće Euleksovih sudija u Vrhovnom sudu Kosova, na žalbu okrivljenih je poništilo odluku prvostepenog suda i naložilo ponovno suđenje Ejupu Kabašiju, Naseru Hotiju, Mustafi Hotiju, Miljaimu Hotiju, Nedžmedinu Beriši i Jetuleu Kabašiju, koji su prvostepeno osuđeni za ratni zločin nad srpskim civilima.
Prošle godine Okružni sud u Prizrenu proglasio je Ejupa Kabašija krivim za saučestvovanje u ratnom zločinu nad srpskim civilima 17. i 18. jula 1998. godine u selu Opteruša, dok su ostali osuđeni na uslovnu kaznu od šest meseci zbog pružanja pomoći počiniocima nakon krivičnih dela. U Udruženju porodica kidnapovanih i ubijenih na Kosovu i Metohiji, kažu da ovakvim odlukama gube nadu da će ubice stići pravda.
- Klečka, Opteruša, napad na kafić Panda i još mnogi drugi, to su sve zločini koji su se dešavali pre početka ratnih dejstava, a evo i pored svedoka, toliko dokaza, dokumenata, niko nije osuđen, ili se proces ponovo vraća iz početka i ništa. I kako da budemo zadovoljni radom Euleksa? Više puta smo se sastajali sa njima, i delovali su ozbiljno i odgovorno, saosećali se sa nama, obećali da će biti nepristrasni, nezavisni i sveobuhvatni, ali svaki proces gde su počinjeni zločini nad srpskim žrtvama, našim bližnjima, se završava fijaskom. U tim procesima ima raznih vrsta opstrukcija, trude se da pravda ne izađe na videlo, hoće da zaštite zločince i da opravdaju što su podržali takozvanu državu - kaže Nataša Šćepanović, zastupnik Udruženja.
Ukinuti amnestiju za teroristeNataša Šćepanović dodaje i da će Udruženje tražiti izmenu zakona o amnestiji Republike Srbije, jer tvrde da po njemu i teroristi mogu da budu amnestirani. |
Ona ističe da su porodice ostale u šoku i neverici kada je doneta oslobađajuća presuda Fatmiru Ljimaju i trojici njegovih saboraca koji su bili optuženi za ratne zločine nad albanskim i srpskim civilima u bazi OVK u selu Klečka, u opštini Mališevo.
Sve je zabrinulo i oslobađanje Fljorima Ejupija, pripadnika OVK-a iz okoline Podujeva, glavnoosumnjičenog za podmetanje eksploziva pod autobus Niš ekspresa u Livadicama kada je poginulo 12 Srba, a 30 povređeno. Svi procesi tekli su pod patronatom misije Evropske unije, a Šćepanovićeva kaže da ni danas to udruženje nema nikakav uvid, niti obaveštenja iz Euleksa, o presudama, toku procesa ili istragama, iako su to od njih nekoliko puta tražili, kao zainteresovana strana.