Zašto je rasejanje ljuto na državu (4): Drumski mafijaši love zemljake
Ono što je poslednje decenije 20. veka bilo karakteristično za Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku, pre njihovog ulaska u Evropsku uniju, sada je postala letnja svakodnevica na putevima po Srbiji. Reč je o drumskim razbojnicima koji presreću i pljačkaju vozače i putnike u automobilima sa inostranim registarskim tablicama.
Glavne mete ovih kriminalaca, koji na srpske drumove stižu mahom iz Rumunije i Bugarske, jesu Turci i Grci, ali i naši sunarodnici iz dijaspore, upozoravaju u MUP-u Srbije. Drumska mafija ne preza ni da ugrozi tuđe živote samo da bi se domogla deviznog novca i stvari iz automobilskih prtljažnika. Ovi razbojnici, prema iskustvima iz saobraćajne policije, duž autoputa i prometnijih regionalnih puteva, na odmaralištima, najčešće noću dok putnici spavaju, preseku kablove za ulje ili kočnice, po pravilu vozilima stranih registarskih tablica, u nameri da se posle nekoliko kilometara žrtva zaustavi, a prevaranti potom ponude pomoć u vezi sa popravkom i šlepovanjem vozila za astronomske devizne sume novca.
Takođe, najčešći slučajevi drumskih razbojništava su klasične krađe iz vozila. Kradu retrovizore, prtljag sa krova, gume, sve što im je na dohvatu ruke. Obično se to dešava u ranu zoru, na parkiralištima jer tamo nema kamera i manje je ljudi. Zato iz saobraćajne policije savetuju da je najbolje zaustavljati se na benzinskim pumpama gde ima više ljudi i gde su instalirane kamere. Isto tako, preporučuje se da ukoliko neko pokušava da vas zaustavi tokom vožnje ne zaustavljajte se, naročito ne u zaustavnoj traci.
Ima takođe razbojnika koji sa navodno pokvarenim svojim automobilom čekaju u zaustavnoj traci i signaliziraju vozačima sa inostranim registarskim tablicama da im treba pomoć. Čim neko stane, kriminalci ga zagovaraju i mole da pogleda motor u njihovom autu, a za to vreme drugi deo kriminalne grupe njegovim saputnicima otima torbice sa novcem, putne isprave, mobilne telefone i druge stvari iz vozila. Potom sedaju u svoj automobile i beže.
Česta prevara je, ukazuju u MUP-u, i prodaja lažnog zlatnog i srebrnog nakita. Kriminalci zastaju na parkiralištima i putnicima nude lažno zlato i srebro po vrlo povoljnim cenama. Naivniji to kupe, ali kasnije shvate da su nasamareni. Srpskim drumovima krstare i raznorazne nelegalne šlep službe sa lažnim amblemima Auto-moto saveza Srbije. U ovoj ustanovi kažu da su ti kriminalci namerno izazivali kvarove na stranim vozilima duž Koridora 10, a onda ih šlepovali i popravljali na "divlje" po vrtoglavim cenama.