Smešna strana izbora (6): Ratnici sa Tvitera
Jedino mesto na kome političari mogu da vode političku trku bez vremenskog ograničenja i potpuno besplatno jeste internet. Nova pravila za političke stranke u predizbornoj kampanji ograničila su ih na 90 minuta reklama na televizijama. Za štampu pravila nema, a internet je ostao potpuno slobodan.
Najposećenija je stranica Demokratske stranke koja je na 580. mestu, sledi je Liberalno-demokratska partija na 810, Srpska napredna stranka koja je 1282. i Ujedinjeni regioni Srbije na 2229. poziciji. Portparolka DS-a Jelena Trivan preozbiljno je shvatila virtuelnu borbu za glasove, te više vremena provodi na Fejsbuku i Tviteru, nego u komunikaciji s predstavnicima medija.
Najsvežiji sajber ratnici na Tviteru su Vuk Drašković, poznat kao jedini lider stranke koji ne koristi mobilni telefon, i Milutin Mrkonjić, poznat kao ministar koji se do juče hvalio da je u svađi s modernim tehnologijama.
Za razliku od većine političara, ministar odbrane Dragan Šutanovac je ostao veran Fejsbuku i najviše voli da birače uveseljava muzikom i izigrava di-džeja. Šutanovac se trudi da svima ugodi pa postavlja pesme Glorije Gejnor i narodnjake. Tako su sa profila ministra vojnog sevali hitovi poput pesama "Manastir" Mire Škorić, "Mesec u vodi" Željka Samardžića i neizostavni repertoar njegovog tasta Miroslava Ilića. Šutanovac Tviter uglavnom koristi za sopstvenu i promociju vojske.
Internet ObamaPrednost interneta u predizbornoj kampanji prvi je uočio Barak Obama koji je povukao nogu jer je njegov tim, zahvaljujući prikupljenim i analiziranim podacima, poslao skoro milijardu pisama potencijalnim donatorima i volonterima elektronskim putem. Epilog je poznat: postao je predsednik Amerike. Posle Amerike tim putem su krenuli su i Švedska, Hrvatska, Nemačka, Velika Britanija. |