Beograd nas izdao!
Većina Srba na severu Kosmeta smatra da je potpisivanje sporazuma Beograda i Prištine izdaja srpskog naroda na severu Pokrajine koja će se vrlo brzo manifestovati hapšenjima srpskih lidera i masovnim seobama, mnogi veruju da će sporazum doneti probleme ne samo Srbima na severu i uopšte na Kosovu već i u Srbiji.
- Ovo nije obična izdaja, ovo je veleizdaja, nešto gore od Vuka Brankovića. Imamo pouzdane informacije da je jedan od savetnika predsednika Srbije za bezbednost dogovorio hapšenja policajaca u Gnjilanu, a da će potom uslediti pretresi kuća, šikaniranja i hapšenja i na severu Kosmete i to ne samo srpskih policajaca već i predsednika opština, lidera partija i uglednih Srba koji se ne slažu sa izdajom, koje Priština smatra paralelnim strukturama i koji se protive postavljanjem granice U Jarinju i Brnjaku - kaže Bojan Jakovljević, predsednik Pokrajinskog odbora Srpske napredne stranke i ugledni biznimen iz Leposavića.
- Moguće je da odmah neće nasrnuti na sever, jer se boje reakcije naroda, ali vrlo brzo svi mi ćemo biti na udaru Tačijeve policije koja ima podršku i iz Beograda. Narod je uplašen i zabrinut, većina veruje da je sve definitivno izgubljeno, kad krenu premetačine kuća i hapšenja uglednih Srba, sa ciljem zastrašivanja ostalih, krenuće i masovne seobe - ističe Jakovljević.
Malo je Srba na severu Kosmeta, osim nekih članova DS-a i SPS-a koji smatraju da će sporazum doneti nešto dobro srpskom narodu. Takvi, uglavnom, slepo slede politiku svojih partija i odbijaju da bilo šta komentarišu, jer se boje reakcije svojih komšija i prijatelja koji u većini i koji drugačije misle.
Slaviša Ristić, predsednik opštine Zubin Potok ocenjuje da je reč o "popuštanju pred ucenama EU".
- Ako je dozvoljeno Kosovu da samostalno nastupa na svim forumima na isti način kao i država Srbija, onda to praktično znači da je Srbija prihvatila da za stolom ima drugu državu bez obzira na fusnotu gde se kaže da taj dogovor neće ni na jedan način prejudicirati status Kosova. Nije bitno šta će pisati, već suština da će se Kosovo predstavljati na međunarodnim forumima, ako ne eskplicitno, onda implicitno priznavanje nezavisnosti Kosova - kaže Ristić.
Euleks na strani Prištine
|
Po ko zna koji put on ističe da Srbi na Kosmetu ne žele da žive u državi u kojoj ih ne priznaju.
- Albanci su već na Jarinju i u Brnjaku, već upozoravaju da se mora plaćati carina, malo dalje u međuzoni stoji srpska policije i čuva Jarinje kako Srbi ne bi napravili barikadu, definitivno ovo je državna granica, prodati smo za kandidaturu i ostavljeni na miolost i nemilost Tačiju i njegovoj policiji - kaže Milan Radojević iz Kosovske Mitrovice, koji je juče prošao preko Jarinja da bi video šta ga ubuduće čeka.
I Srbi južno od Ibra misle da sporazum zapravo predstavlja nezavisnost Kosova na mala vrata, a da fusnote ne znače ništa niti da će taj dogovor ikako poboljšati njihov život.
- To je korak po korak prema priznanju nezavisnosti Kosova. U našim životima neće biti nikakvog poboljšanja. Živimo kako živimo. Naš život je jedna ravna linija, samo ako se sve to dogovori biće veći minus nego plus. Ako Priština uđe u te institucije, oni su onda kao posebna država i nema nazad - kaže Miloš Tockić, meštanin Štrpca, dodajući da je njegovoj porodica i prijatelji iako žive u srpskoj enklavi daleko od centralne Srbije ne žele da prihvate "bilo kakav korak ka kosovskoj nezavisnosti".
Slično i lokalni političari negodovali su na "kompromisnu" odluku srpskog pregovaračkog tima.