Svanuće tek 2013.
Kriza u zoni evra se pogoršava i to će svakako uticati na spoljnu tražnju, što za Srbiju znači manje prihode u budžetu i sasvim je sigurno da Srbija ove godine neće imati privredni rast od 1,5 odsto. Razvojni potencijal Srbije i njenog izvoza je veoma dobar, ali valja prebroditi ovu napornu 2012. godinu, kaže za naš list Željko Bogetić, glavni ekonomista Svetske banke zadužen za Srbiju, Makedoniju i Crnu Goru.
- Mi ne znamo u ovom trenutku koliki će rast biti, ali to sigurno neće biti onaj od 1,5 odsto. Biće pritisaka na budžet i moraće da se obave korekcije i na prihodnoj i na rashodnoj strani - kaže Bogetić u intervjuu za "Vesti".
Šta bi se moglo učiniti u kratkom roku kad je već situacija toliko teška?
- Srbija mora da ima rezervni paket akcija i jedna od mera je povećanje poreza na dodatu vrednost. I sasvim malo povećanje PDV-a će pomoći Vladi da ne pravi rezove na drugom mestu. Da se razumemo, u uslovima manjih prihoda budžeta i tih rezova će morati da bude, ali sa većim PDV-om biće lakše.
Šansa su zemlje u razvojuKako da se Srbija okrene izvozu kad su joj glavni partneri u Evropi duboko pogođeni krizom? |
Da li je realno da to Vlada učini uoči izbora?
- Ekonomske prilike ne poznaju izborne cikluse. Što pre to urade biće bolje. Svako odlaganje, za mesec, dva ili pet, učiniće proces težim, skupljim bolnijim. Srbija se mora okrenuti izvozu, a to nije moguće dok je carinski zid ovoliki. Roba ide sporo i puno je administrativnih prepreka. Tako se ne podstiče izvoz. Srpski izvoz čini tek 25 odsto društvenog proizvoda, a morao bi biti makar kao u novim članicama EU, dakle dva do tri puta veći.
Kako ocenjujete to što Vlada podržavljuje velike sisteme, umesto da dovrši proces privatizacije, a istovremeno je optužuju za neoliberalni kapitalizam?
- Ne mislim da je Vlada neoliberalna samim tim i što je država ovde najveći poslodavac. Kad smo kod toga važno je reći da ne treba robovati nekim dogmama, pa da se forsira prevelika uloga države u ekonomiji ili pak nikakva. To su krajnosti i treba ih izbegavati. Država mora da nađe balans i nije ključ u tome da li ona upravlja nekim preduzećem, već da li je to upravljanje transparentno.
A dovršetak privatizacije?
- Kad prođe kriza, a to bi moglo da se dogodi ne pre 2013. i to ukoliko se u celoj Evropi primene prave mere, vratiće se i interes za nove privatizacije, te će država tada moći da odluči da se povuče iz nekih preduzeća.
Zbog čega je, uprkos svemu, vaš izveštaj i upozoravajući, ali i optimističan?
- Srbija u stvari uopšte nije u lošem položaju. Inflacija je niska, deficit budžeta je moguće smanjiti, a i spoljni dug je visok, ali za ovaj stepen ravoja Srbije, što bi se izvozom moglo smanjiti značajno.
Sa Svetskog ekonomskog foruma u Davosu stigle su sumorne procene o stanju ekonomije u Evropi. Gde smo sad?
- Evropa je već u recesiji, u to nema sumnje. To pokazuju svi indikatori.
Izlaz vodi preko BriselaSrbija ima dugoročno dobre šanse, posebno kako se bude oporavljala evropska privreda, a zemlja približavala EU, smatra Bogetić. |