Balkan na dobošu (3): Neodoljivi šarm bogatstva
Nemačka je postala omiljena destinacija mnogih Evropljana. U proteklih pet godina je doseljavanje u zemlju poraslo za 13 odsto. Dok su doskora dolazili uglavnom nekvalifikovani radnici, danas su to lekari, inženjeri, naučnici. Više od polovine njih je iz zemalja Evropske unije.
U nemačkoj ambasadi u Parizu sve je više Francuza, od studenata do penzionera, koji se raspituju šta im je potrebno za preseljenje kod suseda.
Berze rada koje nemačka Agencija za rad ima u inostranstvu zatrpane su zahtevima iz Portugala, Španije, Grčke. Čak je sve više Izraelaca koji žele da žive u Berlinu. Nemački kursevi su se u Španiji udvostručili od 2008. godine, jer mnogi umesto engleskog sada radije uče nemački.
Poslednjih decenija Nemačka nije važila za naročito dobro mesto za život, čak ni kod sopstvenih građana. Sada sa svih strana pristižu vesti koje govore nešto sasvim drugo.
U jednoj anketi u Francuskoj 79 procenata Nemačku vidi kao "optimističku zemlju", 80 procenata je smatra "otvorenom prema svetu i simpatičnu", a 82 odsto kao "inovativnu". BBC je četvrti put zaredom proglasio Nemce za najomiljeniji narod u svetu, pre Britanaca i Japanaca.
Privredni bum Nemačke na jednoj, i privredna kriza u najvećem delu Evrope na drugoj strani glavni su razlog iznenadne popularnosti Germana.
Najnoviji statistički podaci pokazuju ogroman priliv radne snage iz Grčke i Španije, zemalja koje je ekonomska kriza naročito pogodila. Broj grčkih doseljenika je u prvoj polovini ove godine porastao za 84 odsto, a iz Španije je došlo 49 odsto više radnika. Obe zemlje se bore sa ogromnom nezaposlenošću. U Grčkoj je 18 odsto radno sposobnog stanovništva bez posla, u Španiji skoro 23 odsto.
Komisija EU je pokrenula inicijativu koja treba da se izbori sa nezaposlenošću mladih Evropljana, jer inače preti opasnost da će biti izgubljena jedna čitava generacija, upozorio je komesar za socijalna pitanja EU Laslo Andor.
Svaki peti omladinac u Evropskoj uniji je bez posla, u Nemačkoj je to svaki deseti. Dok u Madridu, Atini, Tel Avivu mlade porodice štrajkuju jer ne mogu da plate kiriju, a u Londonu nezadovoljna omladina pali ulice i razbija izloge, Nemci imaju više novca na računima nego pre krize - 60.000 evra po glavi stanovnika.
Nemačka tako postaje zemlja za primer celom svetu. U kineskim gradovima se razmatra razdvajanje đubreta po uzoru na Nemce, Česi uskoro uvode nemački model rister-penzije, a italijanski fudbalski savez podstiče svoje mlade talente po uzoru na nemački.
Doduše, to što je Nemačka postala raj na zemlji, ne znači još uvek da je kod svih podjednako omiljena. Grci još ne mogu da oproste Nemcima što su im predlagali da prodaju ostrva ili da se njihova zastava u Briselu spusti na pola koplja zbog dugova koje imaju, što je bila ideja nemačkog političara u EU Gintera Etingera.
Ni mnogi Britanci nisu naročito srećni zbog trenutne popularnosti Nemaca. Bivši britanski premijer Gordon Braun je ironično primetio da "nemačke banke obezbeđuju piće gde god se organizuje neki politički parti", a "Dejli Mejl" je bio nedvosmislen: "Tamo gde je Hitler zakazao vojnim sredstvima, moderni Nemci su uspeli trgovinom i finansijskom disciplinom. Dobrodošli u četvrti Rajh!"
Navala sa istoka
U Nemačku je u prvoj polovini ove godine došlo 435.000 doseljenika, što je 19 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Više od 60 odsto njih je došlo iz neke od zemalja EU. Osim Grčke i Španije, posebno je veliki priliv iz istočnoevropskih zemalja, koje su 2004. pristupile Evropskoj uniji.
|