Pred bankrotom 150.000 Srba
Građani Srbije sve češće zaobilaze banke. Razlog tome je pad životnog standarda, velika nezaposlenost i opšta prezaduženost. Dug po glavi stanovnika popeo se na 834 evra, sa 791, koliko je iznosio pre godinu dana. Međutim, sa "stezanjem kaiša" koje najavljuje budući mandatar i tih prosečnih 800 i kusur evra postaće teret pod kojim mnogi dužnici neće izdržati.
Svesne da ovde "zdravih" dužnika više nema, ni u privredi, ni među građanima, banke su iz Srbije izvukle za poslednje dve godine više od dve i po milijarde evra.
Stanovništvo bankama duguje oko šest milijardi evra, a od toga gotovo deset odsto ne može da vrati. Oko 150.000 građana zrelo je za proglašenje ličnog bankrota, jer u 2014. neće moći da izmire obaveze prema bankama i javnim preduzećima - za struju, grejanje, komunalije.
Ekonomista Ljubomir Madžar ističe da je oprost dugova pogrešno rešenje.
- U ekonomiji mora da se poštuje pravilo da se pozajmljeno mora vratiti. U suprotnom doći će do kraha poverenja u sistem sa nesagledivim posledicama - navodi Madžar.
- Građani sve manje uzimaju kredite, kreditne kartice, sve manje traže dozvoljeni minus i sve ređe kupuju automobile na lizing - ističe Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
Prema poslednjim podacima Kreditnog biroa, samo gotovinski krediti imaju blagi rast, dok stambene pozajmice padaju.
Najzaduženiji KipraniZaduženost građana Hrvatske po glavi stanovnika je viša od 4.000 evra, u Sloveniji oko 5.000 evra, prosek EU je 12.000 do 13.000 evra, a ekstreman primer je Kipar gde je zaduženost građana 31.000 evra po stanovniku. |