Božić - najradosniji hrišćanski praznik
Božić, odnosno dan rođenja Isusa Hrista, je najradosniji i jedan od najvećih hrišćanskih praznika. Sam Božić je trodnevni praznik, a ako računamo i Badnji dan, kojim se završava zimski četrdesetodnevni post, onda je to četvorodnevna svetkovina okrenuta prvenstveno domu i porodici. U srpskom narodu proslavljanje Božića predstavlja usklađen spoj crkvenih, liturgijskih i folklornih običaja, koji svojom raznovrsnošću daju posebnu lepotu ovim svečarskim danima.
Od dana Hristovog rođenja započinje hrišćanska era, i od tog dana hrišćanski narodi, a i ostali svet, počeli su da računaju godine. U spomen na rođenje Isusa Hrista, još od apostolskih vremena, ustanovljen je veliki praznik - Božić.
Božić se od početka nije praznovao istog dana, već je tek u 4. veku uvedeno da se Božić praznuje odvojeno od Bogojavljenja i da se praznuje 25. decembra, po Julijanskom kalendaru (7. januara, po novom, Gregorijanskom). Toga istog dana Rimljani su imali praznik koji se zvao "Dies natalis Solis invicti", dan slavljenja sunca koje se neprestano vraća k letu i obnavlja, pa je praznovanje Božića određeno u taj dan da bi se potisnuo ovaj rimski praznik.
Da bi se hrišćani dostojno pripremili za Božić ustanovljen je post od 28. decembra do 6. januara uveče (od 15. novembra do 24. decembra). Božić, ma u koji dan pao, mrsni je dan.
O Božiću ljudi se, umesto uobičajenog pozdrava, vernici pozdravljaju sa "Hristos se rodi" i "Vaistinu se rodi".
Božiću prethodi Badnji dan, kada se vrše pripreme za proslavu Hristovog rođenja - sečenje badnjaka, spremanje božićnog ručka, a uveče se bdi da se dočeka Božić. Badnji dan i Badnje veče, praznike koji najavljuju Božić, pravoslavni vernici koji poštuju Julijanski kalendar, obeležavaju 6. januara prazničnim bdenijima i paljenjem badnjaka.
Prema drevnom verovanju i običaju, Božić se smatra veselim porodičnim praznikom. Na taj dan se ne ide u goste, već se Hristovo rođenje proslavlja u sopstvenoj kući. Hrišćani tradicionalno veruju da bi tog dana svi koji su tokom godine bili u svađi, trebalo da se izmire i eventualno oproste jedni drugima nanete uvrede.
Portal "Vestionline" pripremio je specijal koji vam nudi korisne informacije, objašnjenja i tumačenja običaja i verovanja vezanih za praznovanje Božića. Šta su stari a šta modifikovani rituali, kakvo je značenje badnjaka a kakvo česnice, i zašto pojedini obredi imaju specifičan redosled samo su neki od odgovora koje možete pronaći u ovom specijalu.
1. Božić - istorijat crkve i kalendar
2. Božić - crkveno tumačenje i simboli