I dijaspora strahuje od kraha evra
Sve jača kriza valute Evropske unije pogađa države, ali i obične građane širom Starog kontinenta. Bankari i ekonomisti danima iznose crne prognoze i najavljuju kolaps ekonomskog sistema. Upravo zbog nadolazeće krize, naši ljudi u dijaspori, razgovarajući sa dopisnicima "Vesti", izrazili su bojazan da evro nema budućnost i da je jedino pitanje - kada će valuta EU prestati da postoji. Zbog toga mnogi razmišljaju; šta činiti kada evro propadne?
Jovan Gavrilović iz Minhena kaže da evro nema svetlu budućnost i da je pitanje koliko dugo će još izdržati.
- Kriza koja se širi u zemljama EU jasno govori da evro kao valuta nema sigurnu budućnost. Države su praktično u rukama bogatih privatnika koji gomilaju bogatstvo, a obični građani plaćaju ceh. I kada propadne evro, najviše će stradati i štete imati sitni ulagači i štediše. Oni bogati su već počeli da kupuju nekretnine po svetu i za njih neće biti posledica. Da imam veću količinu evra u banci, najpre bih se odlučio da kupujem nekretnine, jer mi to izgleda najsigurnije - smatra Gavrilović.
Evropu čeka raspadPetar Milić koji živi u Šampanj Ardenu u Francuskoj uveren je u dolazak teške krize. |
Jovica Šeat iz Lindaua kaže da je odustajanje Nemačke od svoje jake valute - marke - bila velika greška.
- Dolazak evra pokvario je sve i sada se vidi po krizi u Grčkoj, Španiji, Portugalu, Italiji da se to neće tako lako zaustaviti. Mislim da evro kao valuta nema budućnosti, samo je pitanje da li će propasti za mesec-dva ili koju godinu. Smatram da je najpametnije novac iz banke uložiti u kupovinu nekretnina ili zlata. O tome sam već razmišljao i učinio neke konkretne korake - kaže Jovica Šeat.
Milivoje Ristić iz Beča smatra da je Austrija ekonomski stabilna.
- Vlada je preduzela neke mere predostrožnosti i uveren sam da ta kriza, kao i ranije, neće posebno pogoditi zemlju u kojoj živim - istakao je Ristić i dodao "da ne namerava da povlači novac iz banke, jer postoji zakon koji garantuje ulog do izvesne visine, a njegov ulog ne prelazi tu granicu".
Verica Mališević, takođe iz Beča ističe da je brine ekonomska kriza.
- Poučena prošlošću naše zemlje, gde smo prevareni u više navrata, strahujem za svoj novac. Bojim se da mogu ostati bez svoje ušteđevine koja treba da mi obezbedi život u starosti. Zato ću, najverovatnije, jedan deo novca uzeti iz banke. Međutim, problem se postavlja, šta sa parama - kaže ona.
Gde sa novcem iz banke?Nada Žnidaršić iz Pariza ne veruje da će se krah evra dogoditi brzo. |
Đura Pavlović iz Štutgarta koji se bavi finansijama izjavio je za "Vesti" da je u samom startu bio protiv uvođenja evra.
- Ne verujem u propast evra, jer bi to bila propast Evrope, koju opet Nemačka ne bi dozvolila. Što se mene lično tiče, ja evro neću menjati u bilo koju drugu valutu niti ću kupovati zlato, pošto sam ubeđen da će evro opstati - rekao je Đura Pavlović.
Dušan Pokrajac iz Gagenaua ne strahuje za opstanak evra.
- Nešto nekretnina imam ovde, a uskoro planiram da kupim i u Srbiji, a ostatak evra neću menjati ni u koju valutu, niti ću kupovati zlato jer verujem u evro - istakao je Dušan Pokrajac i dodaje da mu je žao jer zbog priče o evru Srbija neće skoro ući u Evropsku uniju.
Regina Jovanović, koja skoro 40 godina živi u Francuskoj ne boji se krize i veruje u zrelost zemlje čiji je žitelj od svoje treće godine.
- Ovde se ni slučajno neće desiti kolaps. Ako bude takve krize, u drastičnom obliku biće je u celom svetu, a ukoliko stvarno pogodi Francusku, verujem da će svi koji rukovode tom zemljom uspeti da spreče katastrofu, odnosno gubitak ušteđevina građana. Država takve stvari ne prepušta slučaju - zaključila je sagovorica "Vesti".
Proći će i ova kriza- Evropljani nisu od juče i koliko god mi pričali da se ne slažemo sa mnogim stvarima, te zemlje vekovima opstaju, trguju, prolaze kroz razne krize. I ovo je jedna koja je morala da dođe i koja će za koju godinu proći. Tako da ono što mi je preostalo malo para neću menjati u druge valute, niti kupovati zlato - rekao je Marko Vujić iz Eslingena.
Šiling bio stabilna valutaŽeljko Petrović iz Beča strahuje da bi krah evra mogao da utiče na standard u budućnosti.
Ušteđevina potrošenaŽivka Matić iz Pariza kaže nema novca u banci, već da živi od penzije. |