Beograd nas tera u Kosovare!
Poslanici vladajućih stranaka sa Kosova i Metohije neće glasati za Deklaraciju na kojoj radi Vlada Srbije, ako ostane verzija po kojoj se aminuje sporazum koji je šef pregovaračkog tima Srbije Borko Stefanović postigao sa predstavnikom Prištine.
To što neće glasati i ako im politička centrala naredi, poslanici Dragiša Đoković (DS) i Stojanka Petković (G17 plus) objašnjavaju crvenom linijom koju ne mogu da pređu jer bi u suprotnom ugrozili opstanak i identitet njihovih porodica i sunarodnika na severu Kosova i Metohije.
- Da citiram "Bijelo dugme" - Pristao sam biću sve što hoću, ali o mojoj kući, o mom narodu na Kosovu mislim svojom glavom. Hoću da mogu slobodno da se krećem među srpskim narodom, da mi ne trebaju čuvari i da mogu svakog da pogledam u oči. Verujem da bilo koji poslanik sa Kosova i Metohije koji nije iselio familiju za Beograd ne može drugačije postupiti - kaže poslanik Tadićevog DS-a.
Istorijska odgovornostDa se nešto veliko "valja" govori i to da iako deklaracija nije obavezujući dokument, Oliver Ivanović, državni sekretar Ministarstva za Kosmet ističe da oni koji učestvuju u njenoj izradi "imaju osećaj istorijske odgovornosti". |
Iako konačna verzija Deklaracija još nije usvojena niti prosleđena u Skupštinu na glasanje, među poslanicima je već kružila radna verzija i sudeći po teškoći da se za tekst pridobije većina, ono što predlaže vlada jeste praktično predaja državnih nadležnosti šiptarskim secesionističkim vlastima u Prištini.
- Imala sam samo preliminarni tekst na uvid i privukao mi je pažnju stav 3. u kojem se kaže da Skupština u potpunosti poštuje sporazum koji je postignut sa Prištinom po pitanju katastra. A u sporazumu koji takođe nismo dobili, a o kojem nam je Borko Stefanović neodređeno pričao na skupštinskom odboru, piše da je katastar u nadležnosti Vrhovnog suda Kosova. To je u suprotnosti sa Ustavom Srbije i za mene koja živim na Kosovu ne prihvatljivo - kaže Stojanka Petković.
Ona precizira da se na terenu uverila kako funkcioniše pomenuti sporazum na koji je pristao Stefanović.
- I ranije sam govorila da nije prihvatljivo za Srbe sa severa da menjaju lične karte i dokumentaciju, da se odreknu svog dražavljanstva i da budu Kosovari, a upravo se to dešava u praksi, jer ako hoćete da izvadite ličnu kartu morate da imate izvod iz državljanstva gde vas beleže kao Kosovar pod zaglavljem "Republika Kosovo". Nemam želju da se odreknem svog državljanstva i ne mogu da prihvatim takva rešenja jer su ona suprotno nacionalnom interesu, opstanku i integritetu moje porodice i sunarodnika. Ne želim u svom ubistvu da učestvujem sama - kaže Petkovićeva.
Ona kaže da je takvog mišljenja i Smiljka Milisavljević, poslanik DS-a sa Kosmeta, koju "Vesti", nažalost, juče nisu uspele da kontaktiraju.
I dok baza otkazuje poslušnost jer se "došlo do Duvara", u vrhu vlasti, i samog DS-a postoji velika podela oko toga šta treba da piše u Deklaraciji.
- Deklaracija Vlade Srbije o Kosovu i Metohiji može da bude prekretnica u odnosu države prema Srbima na Kosmetu - izjavio je Oliver Ivanović, državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju.
Otkazali poslušnost partijamaNa pitanje da li zbog svog drugačijeg stava očekuje kaznu od partijske centrale, poslanik Dragiša Đoković kaže da je na sve spreman.
|