Čemu panika, ne vraćamo vojni rok
Srpska napredna stranka je početkom nedelje objavila programsku platformu pod nazivom "Bela knjiga: Programom do promena" i odmah izazvala kontroverze. Da li se naprednjaci zalažu za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka, kako to tvrde pojedini mediji, za "Vesti" objašnjava član Predsedništva SNS Borislav Pelević.
- Ne radi se ni o kakvom zalaganju za vraćanje obaveznog služenja vojnog roka, već o omogućavanju mladim ljudima da ako žele mogu da služe vojsku. Dakle, niko neće morati da ide u vojsku, već bi služenje vojnog roka bilo na dobrovoljnoj bazi, tvrdi funkcioner SNS.
Kucate na otvorena vrata, jer i sada ta mogućnost postoji?
- Teorijski da, ali je predviđeno za samo par hiljada redovnih vojnika, a i to je zamrlo. Niko i ne zna za tu mogućnost, jer se ona uopšte i ne pominje. Dakle, oni su stalno smanjivali vojne kapacitete, da je vojska na kraju spala na počasnu gardu i vojni orkestar. Karikiram, ali nije daleko od istine, s obzirom na to da imamo samo 5.000 aktivnih vojnika u Srbiji.
Predizborno podmetanjeKako objašnjavate da su neki mediji stav SNS tumačili kao zalaganje za vraćanje obaveznog služenja vojske? |
A šta SNS predlaže...
- Mi se zalažemo da se vojska Srbije osnaži, ojača i bude brojnija nego što je sada i da može da predstavlja jednu ozbiljnu vojnu silu. To podrazumeva 10.000 profesionalaca i 20.000 do 30.000 vojske po dobrovoljnoj osnovi.
Zar verujete da bi se toliko mladih dobrovoljno prijavilo?
- Ubeđen sam da bi mnogi roditelji rado svoju decu dali u vojsku, na čelu sa mnom. Moj jedan sin je već odslužio, a drugom koji ima devet godina takođe će biti čast da ide u vojsku. Pričao sam i sa Acom Vučićem, i njegov sin Danilo takođe jedva čeka da služi vojsku. Svakom srpskom domaćinu je čast da pošalje svog sina u vojsku, i svakom pravom srpskom mladiću je čast da služi vojsku. To je srpska tradicija.
Koliko bi trajalo to dobrovoljno služenje vojske?
- Vojni rok bi se služio najmanje tri, a najviše pet do šest meseci. To su detalji koje treba da razradi budući generalštab kojeg neće birati američke diplomate, kao što je ambasador Polt svojevremeno izdiktirao da Zravko Ponoš bude načelnik Generalštaba. To ste mogli pročitati u Vikiliksu.
Zašto mislite da sadašnja vlast ne propagira dobrovoljno služenje vojske koje zakon predviđa?
- Namerno se tako radi da bi se oslabila srpska vojska. To se radi od početka, ranije je na tome radio Boris Tadića kao ministar vojni, a sada to radi njegov naslednik, potpredsednik DS Dragan Šutanovac. Pogledajte samo Švajcarsku, tamo je obavezno služenje vojnog roka, a ta država nikada nije ratovala, dok kod nas nažalost svakih 50 godina izbije neki rat. Danas boraca OVK ima više nego profesionalnih vojnika Srbije.
Šta piše u programu?"Tehnološki zaostala i malobrojna vojska, u etnički heterogenoj državi, bez pouzdanih saveznika, teško da može da odgovori i manje složenim izazovima. SNS smatra da bi država Srbija, kako bi sebe učinila koliko toliko respektivnijom oružanom silom, morala da pored sadašnje profesionalne vojske omogući ostatku vojno sposobnog stanovništva intenzivnu pešadijsku obuku i na taj način pripremi državu i stanovništvo da u iznuđenoj situaciji adekvatno reaguju", piše između ostalog, u 4. odeljku Bele knjige SNS. |