Prirodna bogatstva Srbije (4): Bušotine zabadava
Vlada Srbije usvojila je Predlog zakona o rudarstvu, kojim se povećava naknada za korišćenje mineralnih sirovina, takozvana rudna renta. Prema tom predlogu, naknada za vađenje nafte i gasa biće povećana na sedam odsto prihoda od prodaje, za rude metala na pet odsto, a naknada za ugalj biće povećana sa jedan na tri odsto prihoda od prodaje.
Ne treba podsećati da je u Srbiji sadašnji iznos naknade za eksploataciju mineralnih sirovina među najnižima u Evropi.
O čemu se ovde radi najbolje možda pokazuje primer NIS-a (Gaspromnjet). Naftna industrija Srbije ostvarila je fantastičnu zaradu od 200 miliona dolara u prvoj polovini ove godine, a veliki deo ovog kolača donela je verovatno i vojvođanska nafta. Naime, prema podacima NIS-a, ova kompanije je u prvih šest meseci ove godine ispumpala oko 730.000 tona nafte u vrednosti od oko 456 miliona dolara. Sada će renta biti sedam procenata što je opet malo. Nafta se i dalje vadi s polja u Vojvodini: Velebit, Mokrin, Mortonoš, Elemir, Turija, Kikinda, a u toku su dalja istraživanja i u Banatu i u centralnoj Srbiji.
Prirodna bogatstva Srbije: |
Ove godine se očekuje da prihodi od rudne rente budu 2,5 milijardi dinara, a da će 2012. godine taj prihod biti udvostručen. Ovo ne znači ništa drugo osim to da smo u doba najveće ekonomske krize zbog smešno niskih rudnih renti izgubili 2,5 milijarde dinara.
Inače, rudna renta za eksploataciju nafte u svetu se kreće i do 30 odsto od ukupnog prihoda ostvarenog eksploatacijom, a neretko zavisi i od kretanja cene crnog zlata. Ipak, ima i slučajeva, kao što je recimo Švedska, gde naknada za eksploataciju iznosi samo dva odsto, od čega 1,5 odsto pripada vlasnicima zemljišta, a 0,5 odsto ide državi.
Nije samo Gaspromnjet profitirao, to važi i za sve druge kompanije koje vade rudno blaga skoro zabadava. Rudna renta nije naravano jedina obaveza koje su naftaši i rudari imali prema državi ali rudna renta koja je plaćana jedan ili tri posto zaista je zanemariva kad se ima u vidu ekonomsko i strateško značenje koje energenti i pojedine rude imaju za svaku zemlju na planeti.
Sutra - Prirodna bogatstva Srbije (5): Država vlasnik pet rudnika