Drugi talas krize (4): Radnici kriju bedu
Srbija će početkom sledeće godine imati teret od još 200.000 nezaposlenih, što krhka ekonomija naše zemlje teško može da podnese. Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, tvrdi da je u Srbiji u poslednjih 20-30 godina najgora situacija.
Već od 1. oktobra bez posla bi moglo da ostane stotinak hiljada ljudi, a početkom januara još toliko.
- Na jesen 22.000 preduzeća u Srbiji ispunjava uslov da zbog dve godine neprekidne blokade računa automatski ide u stečaj. Vrlo je prosta računica. Neka je u proseku pet zaposlenih, to je ukupno 100.000 radnika. Pored tih realnih parametara, naša ekonomija i naša privreda su u takvoj situaciji da po prirodi stvari poslodavci pribegavaju otpuštanju radnika kao načinu štednje - navodi Savićeva.
Takođe navodi da je još 64.000 preduzeća blokirano, a jedna trećina će u stečaj. Izvozničke firme biće dodatno ugrožene, a borba za likvidnost pojačana. Sve to pokazuje da će početkom januara još 100.000 radnika biti bez posla.
Drugi talas krize: |
Ona ističe frapantan podatak da je u poslednje tri godine posao u Srbiji izgubilo čak 400.000 radnika.
Iako je premijer Srbije Mirko Cvetković početkom avgusta najavio preduzimanje mera za dolazak predstojeće krize, Savićeva ne veruje mnogo Vladi.
- Niko živ ne veruje u ozbiljnost preduzimanja mera Vlade Republike Srbije. U pitanju je predizborna godina, pa se čuju svakakve najave. Pogledajte samo koliko su funkcioneri odvojeni od naroda - direktori razroraznih vladinih agencija primaju plate i po 800.000 dinara (8.000 evra), dok radnici grcaju u bedi - objašnjava Savić.
Prema njenoj proceni, bunt radnika bi morao biti ogroman, mada trenutno prevladava apatija.
- U evropskim zemljama sindikati su vezani sa određene stranke, tako da su protesti masovni. Kod nas toga nema, ljudi se stide svoje bede, što političari obilato koriste - navodi Savićeva.