Novi gastarbajteri (5): Propao biznis sa kobasicama
Porodica Hinc je prodala svu imovinu u otadžbini, a posao na Floridi je krenuo loše, pa se još bore za opstanak.
Kada se pre sedam godina sa porodicom iselio u Teksas, Koni Rajman je postao najpopularniji nemački migrant, zahvaljujući tome što se televizija zainteresovala za njegovu životnu priču. To je u toj meri fasciniralo gledaoce, da je porodica Rajman brzo postala apsolutni TV hit. Petogodišnji jubilej serijala "Gudbaj, Dojčland" o ovoj četvoročlanoj porodici iz Hamburga bacio je pogled unazad na njihove turbulentne godine u Americi, na lične uspehe i neočekivane izazove: od prvog razgovora za posao, traženja kuće, prvih suza za Božić, o planovima za izgradnju vikendice za odmor na Koni Ajlendu...
Šišanje trave
|
Koliko je iseljavanje aktuelna tema za Nemce, pokazuje to da je emisija "Gudbaj, Dojčland!" na televiziji VOX već godinama jedna od najgledanijih u zemlji. Ima onih koji su uspeli, ali i onih koji nisu kao porodica Hinc, kojoj je posao sa nemačkim kobasicama krenuo loše na Floridi, ali povratka nije bilo pošto su u Nemačkoj sve prodali, tako da se još u Americi bore za opstanak.
Prema jednoj anketi, svaki drugi Nemac je bar nekada imao ideju o napuštanju zemlje. U stvarnosti se iz Nemačke svake godine iseli jedan grad srednje veličine. U prošloj godini je zemlju napustilo preko 140.000 Nemaca, u 2009. godini 155.000, a u 2008. godini je zabeležen rekord od 174.000 iseljenika. Dve trećine njih navode kao motiv za odlazak bolje poslovne i finansijske perspektive, a jedna trećina želi manje birokratije i viši životni kvalitet. Iseljavaju se sve socijalne kategorije: mladi, stari, bogati i siromašni, uglavnom čitave porodice.
Lista omiljenih destinacija za iseljavanje pokazuje da se ne radi samo o tome da se na kraju meseca ima više neto od bruto. Kada se Nemac reši da bude "auslender", onda su to mnogo veći razlozi nego samo čežnja za suncem, plažama i večitim letovanjem. Premda je Španija i dalje neosporno prva destinacija za iseljavanje Nemaca, koji se često otisnu u ovu životnu avanturu bez dovoljno novca, bez znanja jezika i na kraju i bez uspeha.
Pročitajte i:
Novi gastarbajteri (1): Fizikalci sa fakultetom Novi gastarbajteri (2): Ekonomista pomoćnik konobara |