Masakr Srba naredio Sanaderov savetnik?
Istražitelji hrvatskog tužilaštva prošle nedelje su boravili u Banjaluci, gde su razgovarali sa preživelim Srbima i svedocima stravičnih zločina nad srpskim stanovništvom u Sisku tokom 1991. i 1992. godine.
U Banjaluku je, kako "Vesti" saznaju, doputovao tužilac DORH-a koji vodi istragu o stravičnim zločinima nad oko 110 srpskih civila, koji su tokom 1991. i 1992. godine otimani i ubijani na monstruozan način.
Iz više izvora nam je potvrđeno da je tužilac ceo dan prikupljao iskaze preživelih Srba i očekuje se da će ti iskazi biti korišćeni kao dokaz u procesuiranju odgovornih.
Iako su neki banjalučki mediji objavili da je ovaj tužilac razgovarao sa tri svedoka zločina, zamenik županijskog tužioca u Osijeku Zvonko Kuharić nije želeo da komentariše tu informaciju.
On je naveo da je reč o predmetu koji je još u fazi istrage i kao takav predstavlja "službenu tajnu".
Podsetimo, mediji u Hrvatskoj su prošle godine opširno pisali da bi zbog zločina nad 110 Srba iz Siska uskoro trebali da odgovaraju Đuro Brodarac, šef policije u Sisku u to vreme i bivši savetnik Ive Sanadera, te Vlado Milanković koji je početkom devedesetih bio komandant specijalne policije hrvatskog MUP-a u Sisku.
Direktor Dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac kaže da su zločini u Sisku veliki teret Hrvatskoj na putu za ulazak u Evropsku uniju. On objašnjava da su na to ukazivale sve međunarodne institucije koje se bave zaštitom ljudskih prava i podseća da je Amnesti internešenel u decembru prošle godine zbog toga prozivao hrvatsko pravosuđe.
Uskoro hapšenje?
|
- Od leta 1991. do početka 1992. godine u Sisku su pobijene čitave srpske porodice. U Hrvatskoj je javna tajna kako su u to vreme Srbi progonjeni na ulicama, kafićima, na svojim radnim mestima i u kućama, odakle su odvođeni i ubijani na unapred planiranim lokacijama.
Međutim i pored brojnih dokaza i svedočenja opštinsko tužilaštvo u Sisku za 20 godina nije procesuiralo ni jedan slučaj. Predmet je potom prebačen u nadležnost županijskog tužilaštva u Osijeku, što sugeriše da tužilaštvo u Sisku nije dobro obavilo posao. Osiječko tužilaštvo se već dokazalo u slučaju Branimira Glavaša - rekao je Štrbac.