Beograd prašta zločincima
Tihomir Purda, optužen za mučenje i ubijanje Srba u Vukovaru, a prethodno Ilija Jurišić, ubice iz Gnjilanske grupe i Ejup Ganić, ostaće nekažnjeni zbog neshvatljivih političkih nagodbi srpskih vlasti.
U Zagrebu je za danas najavljen sastanak predstavnika ministarstava pravde i tužilaštava Srbije i Hrvatske, na kome će ključna tema biti sudbina slučaja Tihomira Purde, koji je pre nekoliko dana uhapšen na osnovu Interpolove poternice zbog zločina protiv srpskog stanovništva u Vukovaru 1991. godine.
Sastanku će da predsedava ministar pravde Srbije Snežana Malović koja je već izjavila da je Srbija spremna da hrvatskom pravosuđu ustupi predmet Tihomira Purde, o čemu su prethodno razgovarali predsednik Boris Tadić i Jadranka Kosor, premijer vlade u Zagrebu.
Slučaj Purda je već danima udarna vest u svim hrvatskim medijima. Premijer Jadranka Kosor izjavila je da "Hrvatska ne želi da njeni branioci i njihove porodice trpe na bilo koji način", a sve to uprkos činjenici da je Purda optužen za ubistvo tri osobe i ranjavanje nekoliko desetina civila.
Potom je usledio telefonski razgovor sa Borisom Tadićem. U saopštenju Pres službe predsednika Republike Srbije navodi se da je Tadić objasnio hrvatskom premijeru Jadranki Kosor da bi slučaj Tihomira Purde trebalo da razmatraju nadležna ministarstva i tužilaštva Srbije i Hrvatske, poštujući pravne sisteme obe zemlje. Potom je ministar Snežana Malović izjavila da je spremna da ustupi predmet Tihomira Purde Hrvatskoj.
Da li će Srbija zaista i u ovom slučaju da se odrekne mogućnosti da procesuira zločina koji je tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji počinjen nad pripadnicima srpskog naroda?
Jer, da podsetimo, samo u poslednjih godinu dana oslobođen je ili pušten na slobodu nakon izricanja prvostepenih presuda čitav niz osoba koje su bile optužene za najteže zločine protiv čovečnosti i običaja rata. Nedavno su iz pritvora, do izricanja presude, puštena petorica Albanca iz takozvane Gnjilanske grupe kojima je suđeno za ratni zločin "mučenja i svirepih ubistava civila".
U oktobru prošle godine, Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu Iliji Juršiću, koji je u prvostepenom postupku bio osuđen na 12 godina zatvora za ratni zločin 15. maja 1992. godine kada je u Tuzli napadnuta kolona JNA i "ubijeno najmanje 50, a ranjeno najmanje 44 vojnika i starešina".
Jurišić je, potom, pušten da na slobodi čeka početak novog prvostepenog postupka.
Slično se dogodilo i nakon oslobađanja nekadašnjeg člana Ratnog predsedništva BiH Ejupa Ganića, koga je srpsko pravosuđe optužilo za napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, gde su 1992. ubijena 50, a ranjena 73 pripadnika JNA.
Sud u Londonu ga je oslobodio, a Tužilaštvo za ratne zločine, i pored ranijih najava naprasno je odustalo od žalbe uz obrazloženje "da bi novi postupak puno koštao poreske obveznike"...
Od žrtava prave krivce
Toma Fila
Advokat Toma Fila kaže da je više nego jasno da Srbija međunarodnoj zajednici odustajanjem od brojnih procesa protiv odgovornih za ubistva Srba, želi da dokaže kako je raskrstila sa "Miloševićevskom prošlošću".
Nije sporno da je za ceo svet Srbija jedina odgovorna za dešavanja u Vukovaru, ali još užasnije je što neki zapadni političari zagovaraju tezu i da su Srbi poginuli u tom periodu zapravo sami za to krivi - smatra Fila.
|