Kina: Pogubljeni zbog prodaje otrovnog mleka
U Kini su u utorak pogubljena dvojica muškaraca umešanih u skandal sa otrovnim mlekom u prahu zbog koga je prošle godine umrlo najmanje šestoro dece, a gotovo 300.000 je imalo zdravstvene tegobe.
Mleko u prahu, zagađeno melaninom, prodavale su velike kineske mlekare u periodu od jula 2007. do avgusta 2008. godine. Među njima je i najveća od njih "Sanlu", koja je u međuvremenu bankrotirala.
Od ukupno 21 odgovornog za skandal, osuđenih u januaru u gradu Šiđiadžuang, pogubljeni su Džang Juđun, osuđen na smrt "zbog zločina ugrožavanja javne bezbednosti opasnim sredstvima", i Geng Đinping, koji je dobio smrtnu kaznu zbog "proizvodnje i prođaje otrovne hrane".
Melamin se koristi u industriji plastike, đubriva i betona. Kada se doda mleku ili stočnoj hrani naizgled im povećava procenat proteina, jer sadrži puno azota. |
Najveći krivac za aferu, po mišljenju kineske javnosti, generalni menadžer kompanije ''Sanlu'' Tian Venhua osuđena je na doživotnu robiju.
U to vreme melamin je pronađen ne samo u mleku u prahu namenjenog bebama, već i u običnom mleku (u tečnom stanju) kod čak tri glavna proizvođača u Kini, kao i u jogurtu i sladoledu.
Slučaj zatrovanog mleka mnogo je naudio međunarodnom ugledu Kine. Veliki broj zemalja je od pojave skandala otkazao uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Kine.
Melamin je smola, koju koriste neke kompanije prehrambenih proizvoda da bi se prikazao veći procenat proteina u namirnicama. U manjim količinama, ta supstanca se ne smatra toksičnom, ali može da izazove stvaranje kamenja u bubrezima, pa čak i blokadu bubrežnih funkcija.