SAD: Turci, budite bolji saveznik, inače...
Amerika je postavila Turskoj ultimatum da postane "bolji saveznik" ili odustane od američkih bespilotnih letelica koje želi da kupi za borbu protiv kurdskih separatista na granici sa Irakom, piše britanski list "Fajnenšel tajms".
List navodi da je američki predsednik Barak Obama lično upozorio turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana da "ohladi antiizraelsku retoriku", ali još više, da promeni politiku prema Iranu, pošto je u junu Turska glasala protiv rezolucije UN o uvođenju novih sankcija Teheranu.
Turska želi da kupi američke bespilotne letelice za borbu protiv kurdskih separatista, koji imaju baze na severu Iraka, posle odlaska američkih snaga iz te zemlje 2011. godine.
Odnosi Turske i Izraela, dve donedavno prijateljske zemlje, koje su imale veoma razvijenu ekonomsku i vojnu saradnju, naglo su se pogoršali posle napada izraelskih komandosa na konvoj brodova sa humanitarnom pomoći za pojas Gaze 31. maja.
Izraelci su tada ubili devet humanitarnih radnika - osam turskih državljana i jednog Amerikanca turskog porekla.
Turska je posle tog incidenta povukla svog ambasadora iz Tel Aviva i "zamrzla" odnose sa jevrejskom državom, ali nije u potpunosti prekinula diplomatske odnose sa njom.
Turska i Iran su u isto vreme unapredili međusobne odnose, što je izazvalo podozrenje u Tel Avivu.
Normalizaciju odnosa sa Tel Avivom Ankara uslovaljava izvinjenjem zbog ubistva humanitarnih radnika, obeštećenjem njihovih porodica i ukidanjem blokade Palestinaca u Gazi.
Turski premijer Erdogan rekao je u julu, prilikom posete Srbiji, da napad izraelskih komandosa na konvoj brodova predstavlja piratski čin i da Ankara očekuje izvinjenje od Izraela.
Turska je prošle sedmice saopštila da je osnovala svoju komisiju koja će istražiti izraelski oružani napad na konvoj brodova.
Specijalna komisija - koja je formirana u okviru kabineta premijera Erdogana - istražiće taj incident i svoje zaključke dostaviti stručnjacima Ujedinjenih nacija koji su pre dva dana počeli da prikupljaju podatke o napadu na brodove.
Prema izveštajima agencija, i Izrael je formirao svoju komisiju koja istražuje ovaj incident.
U Ankari kažu da je Izrael isključivi krivac za ovo krovoproliće, dok premijer Benjamin Netanijahu optužuje Tursku zbog toga što nije zaustavila brodove kada je upozorena da ne ulazi u Gazu.
Vladajuća partija Turske juče je isključila izraelskog ambasadora u Ankari sa godišnje državne večere kojom se označava kraj muslimanskog meseca posta Ramazana, osuđući i na taj način smrtonosni upad izraelskih komandosa na turski brod.
Izraelsko Ministarstvo spoljnih poslova je, reagujući na to, ocenilo da izgleda da turski premijer ponovo izaziva eskalaciju i traži je, najavljujući da će se jevrejska džava ponašati odgovorno i neće biti isprovocirana potezima zvanične Ankare.