Šta američki razarači traže u Baltičkom i Crnom moru?
Američki razarač "Grejvli", koji može da nosi i krstareće rakete "Tomahavk", uplovio je ove nedelje u Baltičko more, dok je drugi američki razarač "Donald Kuk" ušao u Crno more. Ovo je drugi put od početka godine da ti razarač ulazi u ove vode. Rusi te akcije tumače kao demonstraciju sile i "pokazivanje mišića", piše Olivera Ikodinović za Sputnjik.
Rusko Ministarstvo odbrane je saopštilo da Baltička flota Rusije neprekidno prati američki razarač "Grejvli", koji je 26. februara u 14 časova po moskovskom vremenu uplovio u akvatoriju Baltičkog mora. Prošli put je on uplovio u januaru i tamo je proveo 19 dana.
Razarač "Grejvli" je prošao kroz danski moreuz Veliki belt i trenutno se kreće ka obalama Nemačke u istočnom pravcu. Pretpostavlja se da će ovog vikenda otići u nemačku luku Varnemund.
Razarač "Grejvli" je opremljen protivraketnim sistemom "Idžis" i može da nosi i do 56 krstarećih raketa "Tomahavk", dometa 1,6 hiljada kilometara. Reč je o glavnom brodu Prve stalne mornaričke grupe NATO-a.
Ruski eksperti smatraju da je sve to deo strategije NATO-a za povećanje vojnih aktivnosti, kako bi se izvršio pritisak na Moskvu. Oni podsećaju na sličan ulazak američkog razarača "Donalda Kuka" u ukrajinsku luku Odesa i ističu da se ovi slučajevi mogu tumačiti kao demonstracija vojne sile oko ruskih granica.
- Aktivnost SAD je prevelika i ovde se očigledno radi o provokaciji. Ti razarači su u stanju da lansiraju veliki broj raketa - više od 60, pritom, sa minimalnim intervalom. I ta lansiranja mogu da budu sinhronizovana. Tako je bilo u slučaju Sirije, kada su istovremeno projektili lansirani sa američkih razarača iz Mediterana, sa krstarice u Persijskom zalivu i u Crvenom moru. Lansiranje raketa trajalo je 15 minuta i sve te rakete su pogađale metu u toku jedne minute, tj. oko 60 projektila je istovremeno padalo na taj cilj - rekao je za Sputnjik direktor Centra za vojno-politička istraživanja MGIMO Aleksej Podberjoskin.
Ekspert takođe podseća da razarač "Grejvli" može da nosi "Tomahavke", što dodatno izaziva zabrinutost.
Prethodno je u Crno more uplovio i drugi američki razarač - "Donald Kuk", koji, kako tvrdi američka Šesta flota, sprovodi operacije kako bi se "osigurala bezbednost na moru". Cilj posete vojnog razarača su zajedničke vežbe sa turskim i ukrajinskim brodovima.
Ulazak američkog razarača u ukrajinsku luku povezuje se i sa predstojećim predsedničkim izborima u Ukrajini, zakazanim za kraj marta.
Međutim, ruski vojni ekspert Vladimir Bogatirjov ističe da Crnomorska flota ruske Ratne mornarice, kao i rusko Ratno vazduhoplovstvo, a u slučaju potrebe i obalska sredstva, u potpunosti imaju kontrolu nad celim prostranstvom Crnomorskog basena i neće dozvoliti eskalaciju situacije u ovom regionu.