Provokacija neće proći: Kako će Rusija odgovoriti na ulazak američkog razarača u Crno more?
Američki razarač "Karni", naoružan sistemom protivraketne odbrane „Egis“, koji je u nedelju uplovio u Crno more, predstavlja potencijalnu pretnju vojnoj infrastrukturi Rusije, ocenjuju za Sputnjik ruski vojni eksperti.
- Reakcija Moskve na dolazak američkog razarača u Crno more će nesumnjivo uslediti i to neće biti spontano, već u okviru programa za osiguravanje bezbednosti Rusije na Crnom moru - izjavio je visoki funkcioner Saveta Federacije za odbranu Rusije Franc Klincevič.
Ruski senator je uveren da američki razarač nije uplovio u Crno more radi izvođenja bezbednosnih operacija na moru, već sa ciljem da se "poigra sa živcima Rusije, da nervira".
U Moskvi na ove poteze SAD gledaju kao na provokaciju, ali Klincevič ističe da su to "uzaludni pokušaji".
- Mi imamo jake živce i niko se neće na ovo "trzati"… Provokacije neće proći - naglasio je on.
Prema mišljenju Klinceviča, stvara se utisak da su SAD odlučile da obezbede svoje stalno prisustvo u Crnom moru - "jedan ratni brod zamenjuje drugi". U tom kontekstu čudno i smešno izgledaju tvrdnje da Rusija nekom preti, a da su postupci Amerikanaca samo recipročna mera, naglasio je senator.
Vojni analitičar Viktor Litovkin smatra da ulazak američkog razarača u Crno more stvara dodatne napetosti u regionu.
- Ulazak svakog američkog broda koji nosi krstareće rakete "tomahavk" stvara napetosti, a sistem "Egis" sugeriše da bi krstareće rakete dalekog dometa "tomahavk" mogle da se nađu na tom američkom ratnom brodu. Te krstareće rakete mogu biti usmerene na naše baze strateških raketnih snaga u evropskom delu Rusije. Samim tim su oni za nas pretnja. Međutim, siguran sam da ruska Crnomorska flota i vojska koja se nalazi na Krimu neće dopustiti nikakav razvoj događaja koji bi bio neprijatan za našu zemlju - rekao je Litovkin za Sputnjik.
Razarači tipa "Arli Berk", u koje spada "Karni", naoružani su sa dva lanserna sistema "Egis", koji omogućavaju nošenje do 56 krstarećih raketa "tomahvak" sa nuklearnim bojevim glavama. Zahvaljujući borbenim mogućnostima sistema protivraketne odbrane "Egis", ovakvi brodovi su u stanju da obavljaju zadatke u uslovima visoke pretnje od strane protivnika, istovremeno pružajući protivvazdušnu, protivbrodsku i protivpodmorničku odbranu.
Prema konvenciji iz Montrea iz 1936. godine, vojni brodovi u mirno vreme mogu da ulaze u akvatoriju Crnog mora, ali za brodove zemalja koje nisu crnomorske važi ograničenje - oni tu mogu ostati do tri nedelje.