Amerika želi da se otarasi "Huaveja"?
Parlament Francuske namerava da dozvoli službenicima bezbednosnih i odbrambenih struktura da provere već instaliranu opremu teleoperatera. Amandmani na postojeći zakon mogli bi da dovedu do zabrane upotrebe 5G opreme kineske firme "Huvaej", piše list "Ehos".
Kanadski list "Gloub end mejl" je objavio mišljenje Ričarda Fadena, koji se u periodu od 2009. do 2013. godine nalazio na čelu kanadske obaveštajne službe.
Faden poziva na zabranu montiranja opreme kineske firme "Huavej" u infrastrukturu mreže 5G, jer je rizik prevelik.
Pročitajte još:
* Tramp bi da održi govor u Kongresu, ne dozvoljavaju mu
* SAD prvocira Kinu: Dva ratna broda krenula ka Tajvanskom moreuzu
List podseća da je kineski ambasador prošle nedelje pripretio Kanadi da će trpeti posledice ako Otava blokira "Huavej". U međuvremenu, Ambasada Kine je povukla tu opomenu.
- SAD su spremne da koriste sve svoje snage i sav svoj uticaj na saveznike kako bi se stvorio jedan širok front pritiska na Kinu. Cilj je da istisnu Kinu sa zapadnih tržišta i onemoguće Peking da kupuje zapadne tehnologije - ističe Aleksandar Lomanov, ekspert ruskog Instituta za Daleki istok.
On se slaže sa poređenjem kineskog lista "Čajna dejli" da taktika napada SAD i njihovih saveznika u odnosu na "Huavej" podseća na ponašanje čopora vukova.
- Kada je zima jaka, čopor opstaje, dok usamljeni vukovi teško preživljavaju - piše u tekstu kineskog lista i dodaje se da je jasno da tu strategiju primenjuje Amerika, koja oko sebe okuplja brojne saveznike kako bi se suprotstavila Kini.
- Šta će Kina dalje uraditi kada na nju nasrne čopor vukova? Da li će ostati sama ili će takođe potražiti saveznike, imajući u vidu da je hladni trgovinski rat već počeo? Teško je reći kako će reagovati na novonastalu situaciju, ali možemo konstatovati da se ovako nešto već dešavalo i da Kina ume da se nosi sa time - konstatuje Lomanov.
Eksperti konstatuju i da SAD očigledno tim postupcima žele da oslabe pozicije Kine i da prinude Peking na određene ustupke tokom daljih trgovinskih pregovora.
Kineski stručnjak Li Kaj sa Šangajskog finansijskog univerziteta smatra da kaznena ekspedicija protiv "Huaveja" oslikava dugoročnu poziciju SAD, ali da to ne mora da ima uticaja na kinesko-američke trgovinske pregovore.
- Čak i ako se tokom pregovora bude raspravljalo o 'Huaveju', teško da se može postići kompromis o tom pitanju. Jedino može doći do nekakvih pomaka po pitanju statusa Meng Vandžou, uhapšene potpredsednice kompanije i ćerke osnivača kompanije 'Huavej'. Ne verujem da će doći do potpune obustave projekta koji se tiču implementacije opreme za 5G tehnologije, jer se to tiče dugoročnih planova SAD - konstatuje kineski stručnjak.
Imajući u vidu dosadašnju praksu Vašingtona, može se očekivati da će situacija biti veoma napeta do poslednjeg trenutka.