Preti li Britaniji "divlji" izlazak iz EU sa nesagledivim posledicama
Uprkos "preživljavanju" Tereze Mej na čelu britanske vlade, ni danas nije jasno da li će se "Bregzit" održati po postignutom, ali nedovoljno razjašnjenom sporazumu, ili bez sporazuma, čak i da li će uopšte doći do razlaza Velike Britanije i Evropske unije.
Do juče je izgledalo da je pad Tereze Mej sa premijerske funkcije pitanje dana, a da pregovori o "Bregzitu" propadaju. Posle odlaganja glasanja o sporazumu o "Bregzitu" u britanskom parlamentu i propasti „ofanzive šarma“ Mejove po zemljama EU, gde su joj evropski lideri jednoglasno saopštili da neće biti promena postignutog sporazuma, ipak je „preživela“ glasanje i najavila da nastavlja svoju misiju realizacije "Bregzita".
Sa druge strane La Manša stigli su pomirljiviji tonovi u rasponu od "nema novih pregovora, samo razjašnjenja i demistifikacije" već postignutog sporazuma, preko, "EU je spremna da razmotri nova uveravanja za Britaniju" do ponude austrijskog kancelara Sebastijana Kurca da su Britanci dobrodošli da se vrate u EU.
Glasanje o poverenju Terezi Mej pokazalo je da je većina konzervativnih poslanika ostala uz nju, što ne znači da je njen položaj bitno ojačan, izjavio je za Sputnjik Vladeta Janković, bivši ambasador SRJ i SCG u Velikoj Britaniji.
Britanska premijerka i dalje ima vrlo ozbiljne probleme koji su počeli onog časa kad je sredinom novembra objavila ishod pregovora sa Evropskom unijom o „bregzitu“, što je izazvalo veliki potres u Parlamentu, ali i u javnosti.
Pročitajte još:
* Kurc: EU spremna da se prilagodi Mej po pitanju Bregzita
Janković kaže da mu se čini da stav Tereze Mej u ovom trenutku ostaje kakav je bio i do sada, a da je zakonska obaveza Velike Britanije da do 29. marta iduće godine izađe iz EU, a "alternative su vrlo problematične".
On dodaje da iako se u Ujedinjenom Kraljevstvu u poslednje vreme sve češće pominje novi referendum, i iako postoji veliki deo javnosti od 48 odsto koji je glasao protiv izlaska iz EU na referendumu i bez obzira na duboku podelu u društvu - priča će se završiti izlaskom iz EU. S tim što će Britanija morati da plati 3,39 milijardi funti koliko iznose troškovi njenog izlaska.
- Kad je reč o poslednjem i najosetljivijem problemu - problemu granice između Republike Irske i Severne Irske, koja je deo Ujedinjenog Kraljevstva, tu će biti napravljen neki kompromis. Čini mi se da se to može predvideti utoliko što bi granica ostala, ipak, propusna. Ne bi bilo carine i barijera nego bi to bilo jedino mesto između EU i onoga što nije EU gde neće biti fizičke granice - smatra Janković.
Prema rečima Vladeta Jankovića, mogućnost novog škotskog referenduma o izlasku iz Velike Britanije nikad nije ni iščezavala, dok raspoloženje Škota u prilog napuštanja Ujedinjenog Kraljevstva stalno raste.