Zašto američki vojnici uče ruski u Letoniji?
Američki vojnici i pitomci Vojne akademije Kopnene vojske "Vest Point" dolaze u letonski grad Daugavpils, gde prolaze intenzivne i ubrzane kurseve ruskog jezika. Nameće se pitanje zašto su izabrali baš Letoniju i kako bi to Pentagon mogao da iskoristi u borbi protiv Rusije?
U maju ove godine u Americi se otvoreno debatovalo o problemu nedostatka ljudi koji govore ruski jezik u američkoj vojsci. Kongres SAD je tada izrazio zabrinutost, ali i spremnost da u te svrhe izdvoji dodatna sredstva, pa je naložio ministru odbrane Džejmsu Matisu da spremi izveštaj o stanju u američkoj vojsci po tom pitanju.
Daugavpils, drugi po veličini grad u Letoniji, nije izabran slučajno za učenje ruskog jezika. To je najveći "ruskogovoreći" grad u EU. Prema istraživanju iz 2011. godine, čak 88,9 odsto žitelja Daugavpilsa u krugu porodice govori ruski jezik, dok u prestonici Rigi to čini 55 odsto njih.
Suština programa je u tome da američki studenti borave u EU, uče ruski u "najruskijem" gradu Letonije i EU, žive u porodicama u kojima se govori ruski jezik i svakodnevno razgovaraju sa žiteljima tog grada, stičući na taj način odličnu praksu. Ali razloga ima još nekoliko.
Pročitajte još:
* Fijasko pred NATO vežbe: Povređeni američki vojnici
* CNN: Rusija gradi nove nuklearne bunkere ispod Kalinjingrada
- Kao prvo, geografski položaj Letonije. Kao drugo, Letonija je članica EU i NATO-a, što olakšava boravak američkim vojnicima u toj zemlji. Kao treće, važne su i osobenosti ruskog jezika, a u tom delu Letonije se govori "čistim" ruskim jezikom, bez specifičnog izgovora i osobenosti koje su svojstvene za ruski jezik u Ukrajini. I poslednje, u NATO-u je sada preterana pažnja usmerena prema ovom regionu - kaže za Sputnjik ruski novinar i politički komentator Jevgenij Krutikov.
Do 2013. godine američki vojnici su učili ruski jezik u ukrajinskim gradovima Kijevu i Odesi, kao i ruskom Voronježu, ali se posle Majdana, državnog puča u Ukrajini i tenzija na relaciji Moskva-Vašington sve promenilo, pa su Amerikanci morali da traže alternativu.
Predavač u vojnoj akademiji u Vest Pointu, vojni prevodilac Met Elot je ispričao da je jedna od njegovih obaveza da pronalazi programe po kojima će pitomci te akademije učiti ruski jezik, a da je Daugavpils predložen kao alternativa Rusiji i Ukrajini. Tako se od 2014. godine na tamošnjem univerzitetu realizuje program "Uči ruski jezik u EU".
Strani studenti mogu da biraju kurseve ruskog jezika u trajanju od četiri nedelje do godinu dana. Prema rečima profesora, najviše je studenata iz SAD. To je nametnulo pitanje kako će američka vojska iskoristiti te kadrove i kako Pentagon planira da ta znanja koristi u borbi protiv Rusije?
- Mi ne možemo tačno da znamo kojim specijalnostima će se ubuduće baviti ti studenti. Pretpostavljam da među njima ima i biologa, hemičara, budućih pilota i specijalista šireg profila, uključujući i one koji će se baviti politikom. Moguće da su tu i budući saradnici vojne obaveštajne službe, kojima je potrebno bolje znanje ruskog jezika - kaže Krutikov.