U Černobilju puštena u rad nova elektrana
Nesreća u nuklearnoj elektrani u Černobilju jedna je od najstrašnijih katastrofa u istoriji čovečanstva. Hiljade ljudi je nastradalo, na desetine naselja je izbrisano sa lica zemlje. Međutim, i nakon 32 godine, u zoni otuđenja ne nastavlja se samo borba sa posledicama radioaktivne kontaminacije.
Početkom oktobra, na stotinak metara od četvrtog reaktora koji je eksplodirao, otvorena je solarna elektrana, prenosi portal Izvestija. Zvaničnici tvrde da sve više turista dolazi u zonu otuđenja.
Solarna tarifa
Ceremonija otvaranja solarne elektrane u Černobilju održana je 5.oktobra. Zgrada se nalazi u neposrednoj blizini sarkofaga koji natkriva četvrti reaktor. Solarna elektrana se sastoji od 3,8 hiljada solarnih panela lociranih na površini od 1,8 hektara. Stanica proizvodi jedan megavat energije, što je dovoljno da se strujom snabdeva jedno selo ili dve hiljade gradskih stanova.
Montaža konstrukcije je završena u decembru prošle godine. U julu su prvi kilovati postali deo elektroenergetske mreže Ukrajine. Projekat je realizovao ukrajinsko-nemački konzorcijum, a sredstva je donirao investitor iz Nemačke. Prema podacima agencije Rojters, cena projekta je iznosila oko milion evra.
Direktor zajedničkog poduhvata "Solar Černobilj" Jevgenij Varjagin ističe da su tokom montaže uzeti u obzir svi zahtevi radiološke bezbednosti. "Ovde nema zemlje, sve je postavljeno na betonskoj površini. Ovo je industrijsko područje", naglašava on.
Period raspada
Postoji nekoliko razloga za izgradnju solarnih elektrana. Stručnjaci ističu da je nivo sunčevog zračenja na horizontalnoj površini u Černobilju prilično visok. Količina dnevne svetlosti je ista kao na jugu Nemačke.
Osim toga, pomenuta oblast proizvodnje energije skoro da ne zahteva učešće čoveka. Takođe je moguće upotrebiti visokonaponske dalekovode preostale od nuklearne elektrane i spojiti ih sa solarnom elektranom. Zadatak je olakšan i zbog prisustva stručnjaka u obližnjim naseljenim mestima.