Nedelja 22. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Sreda 03.10.2018.
23:57
Vestionline, b92.net A

DW: Vlast ubija pravnu državu

Evropski parlament u Strazburu raspravlja o poštovanju načela pravne države u Rumuniji, piše Dojče vele.

pixabay.com
 

Mnogi ukazuju da je cilj spornih reformi pravosuđa u toj zemlji – sprečavanje kažnjavanja korumpiranih političara.

Francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv le Drijan je još u julu 2018. Rumuniju svrstao uz Poljsku i Mađarsku nazvavši ih "iliberalnim demokratijama".

On je u govoru pred parlamentom u Parizu, optužio Bukurešt da dovodi u pitanje temeljne vrednosti Evropske unije.

- Otkako je vlast preuzela koalicija socijaldemokrata (PSD) i liberala (ALDE), ona ne prestaje da osporava ili da sprečava sudske postupke protiv njihovih sopstvenih političara - izjavio je Le Drijan. 

Takvo mišljenje već je i ranije kružilo po evropskim institucijama. Mnogi smatraju da vlada PSD i ALDE svojim nastojanjima da pravosuđe dovede pod svoju kontrolu ugrožava pravnu državu.

Jedan od poteza vlade koji je kritikovan jeste recimo smena veoma uspešne šefice Agencije za borbu protiv korupcije (DNA) Laure Kovesi. 

Blaćenje kritičara 

Otkako je koalicija socijaldemokrata i liberala pre nešto više od godinu i po dana preuzela vlast, Rumunija je u krizi i na unutrašnjem i na spoljnom planu.

Tri meseca pre nego što Bukurešt preuzme predsedavanje EU, Evropski parlament raspravlja o poštovanju načela pravne države u toj zemlji.

Povod za to nije samo sumnjiva reforma pravosuđa koje ide na ruku političarima osumnjičenim za korupciju, policijsko nasilje tokom velikih mirnih demonstracija održanih u Bukureštu 10. avgusta. 

Predsednica rumunske vlade Vjorika Dančilu (naslovna fotografija) je, uoči saslušanja u Evropskom parlamentu, nastojala da poslanicima predoči kako bi trebalo da gledaju na događaje u Bukureštu.

Ona tvrdi da se demonstrantima upravljalo iz inostranstva, da su oni bili pod uticajem droge i da su planirali državni udar.

Šef njene stranke Liviu Dragnea, koji je već kažnjavan zbog korupcije, a koji zapravo vuče konce u Bukureštu, istovremeno je na jednoj TV-stanici bliskoj vladi izjavio da je demonstrante na državni udar podsticao rumunski predsednik Klaus Johanis i da su se demonstranti za državni udar "uvežbavali u brdima". Dokaze za tu tvrdnju nije izneo. 

To da koalicija PSD-ALDE nije uspela da uveri evropske političare u svoje viđenje stvari pokazuje i izjava potpredsednika Evropske komisije Fransa Timermansa od ponedeljka (1.10.) koji je rekao da rumunska vlada mora da poštuje načela pravne države, jer bi u suprotnom mogla da se nađe pred sudom. 

Bivši član Evropske komisije i bivši predsednik vlade Rumunije Dačian Čiolos kaže da vodeći političari PSD i njihovi politički saveznici sistematski kompromituju demokratski razvoj Rumunija.

- Njihova jedina želja je stvaranje razdora između Rumunije i EU kako bi se oni lično spasili od osude - naveo je Čiolos u saopštenju za medije. 

Kritike sa svih strana 

Rumunsku vladu ne kritikuju samo poslanici Evropske narodne stranke i Zelenih u Evropskom parlamentu, već i vodeći socijalisti i liberali. To je rumunskog socijaldemokratskog poslanika i kopredsednika Evropskog parlamenta Mirčea Paskua podstaklo da izjavi da je to zavera.

- Ovde uopšte nema pretpostavke nevinosti - ljutito je izjavio Pasku u jednom intervjuu. 

Situacija u Rumuniji još uvek nije onakva kakva je Poljskoj i Mađarskoj, tako da protiv nje ne može da se pokrene postupak prema Članu 7 Ugovora Evropske unije, smatra rumunski poslanik u Evropskom parlamentu Zigfrid Murešan.

- Ali ako koalicija PSD-ALDE nastavi s potkopavanjem pravne države, sve je moguće - kaže Murešan za DW. 

Krajem oktobra rumunski predsednik Johanis održaće govor u Evropskom parlamentu, a početkom novembra očekuj se da na istom mestu bude usvojena rezolucija o stanju pravne države u Rumuniji.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
  • 2024 © - vesti online