Evropska unija "oterala" Orbana u Moskvu
"Prirodni gas koji će se isporučivati preko drugog kraka gasovoda 'Turski tok' mogao bi da poteče kroz gasne transmisione sisteme Bugarske, Srbije i Mađarske, pa dalje do Austrije, kažu ruski eksperti za energetiku komentarišući rezultate susreta predsednika Rusije Vladimira Putina i premijera Mađarske Viktora Orbana u Moskvi", piše Olivera Ikodinović za Sputnjik.
Mađarska kao "vrata Rusije u EU"
Ovo je druga poseta mađarskog premijera Rusiji u poslednja dva meseca. Poslednji put lideri su se sastali 15. jula u Kremlju, kada je Orban prisustvovao završnici Svetskog prvenstva u fudbalu.
Mađarska spada u one malobrojne zemlje EU koje vode otvoren dijalog sa Rusijom i protive se antiruskim sankcijama i diplomatskim ratovima.
Pozitivnu dinamiku, uprkos sankcijama, pokazuje trgovinska razmena, a strane očekuju da će ona biti povećana na 10 milijardi dolara godišnje. Osim toga, obim uzajamnih investicija iznosi milijardu dolara.
Ipak, glavna tema razgovora dvojice lidera bila je energetika, a glavni rezultat je dogovor da isporuke ruskog gasa Mađarskoj budu nastavljene i posle 2020. godine. Orban je izrazio želju da gasovod "Turski tok" prođe kroz Mađarsku, a Putin nije isključio tu mogućnost.
- Mađarska je prilično veliki potrošač ruskog gasa u Istočnoj Evropi. Na primer, prošle godine je potrošnja iznosila oko 7 milijardi kubnih metara - to su ozbiljne količine. Mađarska, naravno, želi da dobija ruski gas, i to po najsigurnijoj ruti. Zbog toga je zainteresovana za to kako će ruski gas biti transportovan nakon izgradnje "Severnog toka 2" i "Turskog toka" - rekao je stručnjak za energetiku Konstantin Simonov.
Orbanova poseta Moskvi se dešava u trenutku zaoštravanja odnosa Budimpešte i Brisela i uoči neformalnog samita EU, čija će jedna od ključnih tema biti uvođenje mogućih sankcija Mađarskoj zbog njene antimigrantske i antievropske politike.
Ruski eksperti ocenjuju da Orban zbog zategnutih odnosa sa EU pokušava da nađe i dobije podršku van Unije, pre svega od Rusije. Pored toga, Budimpešta održava odnose i sa Kinom, a donedavno je razvijala dobre odnose i sa Turskom.
Eksperti ističu da je Mađarska jedna od retkih zemalja EU koja je otvorena za dijalog i koja se dosledno zalaže za ukidanje antiruskih sankcija, a ruski analitičari Mađarsku vide i kao "vrata Rusije u EU".